Rodzaje płyt OSB

Bez wątpienia płyta osb należy do jednych z najpopularniejszych materiałów, które można spotkać we współczesnej budowlance. Płyta jest uniwersalna i może służyć podczas różnych etapów budowy. Dodatkowo, tego rodzaju płyta jest niezwykle wytrzymała i dość niedroga na tle innych materiałów tego typu. Zastanawiasz się jakie są rodzaje płyt OSB i jak można je wykorzystać? Szukasz inspiracji oraz podpowiedzi w tym zakresie? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj poniższy materiał i dowiedz się nieco więcej na temat tych płyt.

Rodzaje płyt OSB

Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt OSB. Niewiele osób wie, że mamy do czynienia aż z czterema podstawowymi rodzajami. Płyty można podzielić ze względu na ich zastosowanie oraz właściwości fizyczne.

  1. Płyta OSB 1 – zastosowanie ogólne w warunkach suchych.

  2. Płyta OSB 2 – płyty przeznaczone do wnętrz. Są bardzo podatne na chłonięcie wilgoci.

  3. Płyta OSB 3 – płyty niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Tego rodzaju płyty są również odporne na działanie wilgoci. Można stosować je na zewnątrz

  4. Płyta OSB 4 – to najtwardsze oraz najmocniejsze płyty. Można wykorzystywać je przy tworzeniu konstrukcji nośnych w domach. Można je wykorzystać podczas procesu budowy na przykład do stworzenia szalunków, jak i również podczas tworzenia dachów, podłóg czy schodów.

Płyty można podzielić również ze względu na ich wykończenie krawędzi.

  1. Płyty z prostymi krawędziami

  2. Płyty z dwustronnie frezowanymi krawędziami

  3. Płyty z krawędziami frezowanymi czterostronnie

Jakie są zalety płyt OSB?

Największą zaletą płyt OSB jest jej uniwersalność i to, że można wykorzystać ją na wiele sposobów. Dodatkowo, tego rodzaju płyta jest twarda i odporna na wszelkiego rodzaju zniszczenia mechaniczne. To idealna, budżetowa opcja na lata.

Do czego wykorzystuje się płyty OSB?

Płyty OSB można wykorzystać na wiele sposobów. Wiele osób łączy je tylko z pracami budowlanymi oraz wykończeniowymi, ale te płyty również często są wykorzystywane do budowy domków na zewnątrz czy mebli.