Jak rozpoznać i leczyć przepuklinę dyskową?

Tak zwana dyskopatia, w środowisku pozamedycznym potocznie określana jako przepuklina dyskowa to dość poważna dolegliwość związana z kręgosłupem. Z poniższego artykułu można poznać podstawy diagnozowania i leczenia tej przypadłości.

Przepuklina dyskowa – przyczyny występowania schorzenia

Przyczyną występowania omawianej w niniejszym artykule przypadłości jest osłabienie amortyzacji, jaką zapewnia dyskom kręgosłupa tak zwane jądro miażdżyste. Jest to wnętrze dysku, osłaniane przez część zewnętrzną, tak zwany pierścień włókniste.

Wraz z upływem lat jądro miażdżyste traci wodę, a co za tym idzie – właściwości amortyzujące. To z kolei może prowadzić do wypadnięcia dysku. To jest właśnie przepuklina dyskowa.

Rozpoznanie choroby

Objawy są bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim jest to ból. Warto jednak zastrzec, że jeśli nie dochodzi do nacisku na nerw, ból będzie słaby, albo nawet żaden. Jeśli dojdzie do nacisku, ból będzie bardzo poważny, trudny do pomylenia ze zwykłym urazem. Ponadto niemal na pewno wystąpi wtedy ostre mrowienie pozwalające odróżnić chorobę od innych przypadłości.

Leczenie choroby – krótki przegląd zwyczajowo stosowanych metod

Leczenie dobierane jest do przypadku. Zaledwie 10% przypadków wymaga interwencji chirurgicznej. Pozostałe 90% można wyleczyć, sięgając po między innymi fizjoterapię, trwającą do ośmiu tygodni.

Farmakoterapia polega na redukcji obrzęku dookoła nerwu, a także rozluźnieniu mięśni. Leki niesteroidowe stosuje się krótko ze względu na ich zły wpływ na żołądek czy dwunastnicę.

Ostatnią formą leczenia są iniekcje dokręgosłupowe. Stosuje je się w przypadkach, gdy ból jest na tyle silny, że promieniuje do innych kończyn. Iniekcja składa się z leku przeciwbólowego o krótkim okresie działania oraz z leku steroidowego pomagającego uporać się z problemem.