Ropny problem – trądzik ropowiczy przyczyny, leczenie, zdjęcia

Specyfika schorzenia

Trądzik to problem, który dotyczy wielu osób. Zazwyczaj mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym czy też pospolitym. Jednak schorzenie to potrafi przybrać także bardziej radykalne odmiany. Jedną z nich jest trądzik ropny . Dolegliwość ta jest ciężką odmianą trądziku, która charakteryzuje się występowaniem ognisk zapalnych w formie ropni. Zmiany chorobowe mają charakter przewlekły i bywają rozległe. Ze względu na swoją intensywność i rozmiar bardzo często pozostawiają po sobie blizny. O tym jak poważna jest to dolegliwość łatwo można przekonać się naocznie, wpisując w wyszukiwarce hasło trądzik ropowiczy zdjęcia .

Przyczyny występowania

Skąd więc bierze się ropny trądzik ? Na powstawanie tej odmiany trądziku wpływ mają zmiany hormonalne, stąd najczęściej zdarza się u młodych osób. Dermatolodzy upatrują głównej przyczyny w zaburzeniach produkcji testosteronu i androgenów. Substancje te są odpowiedzialne za pobudzanie pracy gruczołów łojowych. Nadprodukcja łoju powoduje zablokowanie ujść gruczołów i gromadzenie się sebum. W ten sposób powstaje środowisko idealne dla rozwoju bakterii i powstania swędzących, a czasami nawet bolesnych wyprysków ropnych. Ropny trądzik bardzo często powstaje w wyniku niedostatecznej higieny i staranności w pielęgnacji skóry przez osoby walczące z trądzikiem pospolitym. Przyczynami wystąpienia problemu mogą być także zła dieta oraz zanieczyszczenia skóry spowodowane niedokładnym zmywaniem makijażu. Schorzenie występuję lub nasila się także w wyniku stresu, palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu. Jeśli borykać się z problemem ropnych zmian warto szczegółowo zapoznać się z hasłem trądzik ropowiczy przyczyny .

Jak poradzić sobie z problemem

Po pierwsze należy pamiętać, aby po żadnym pozorem nie wyciskać ani nie rozdrapywać zmian ropnych. W ten sposób na pewno sobie nie pomożemy, a możemy doprowadzić jedynie do rozprzestrzenienia się bakterii i grzybów i nasilenia problemów. Jakie jeszcze wytyczne kryją się w zbiorze zasad zatytułowanym trądzik ropowiczy leczenie .
Warto dowiedzieć się już na wstępie, że leczenie tego schorzenia jest skomplikowane i długotrwałe. Kurację dobiera dermatolog. Najczęściej stosowane są leki na receptę antybiotyki oraz retinoidy. Preparaty te zmniejszają stany zapalne i przyspieszają regenerację skóry.
Uzupełnienie terapii mogą być dostępne w aptekach kosmetyki hipoalergiczne. Bezpośrednio an wypryski można stosować także maść cynkową. Należy unikać stosowania preparatów i kosmetyków, które mogą powodować zatkanie porów.
Niedozwolone jest wykonywanie peelingów mechanicznych, natomiast peelingi chemiczne i enzymatyczne mogą stanowić dobre uzupełnienie terapii.
Warto zmienić także swoją dietę eliminując z niej pikantne i słone potrawy oraz alkohol i fast foody. Dieta powinna być bogata w witaminy A, E oraz D i K.
Trądzik ropowiczy zazwyczaj zostawia po sobie blizny. Dlatego warto już zawczasu pomyśleć o zabiegach, które pomogą się z nimi uporać : takimi jak mikrodermabrazja, laserowe usuwanie blizn czy też peelingi kwasami.