Dieta Montignaca – jak ją stosować?

Dieta Montignaca to dieta zakładająca spożywanie jedynie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Według niej za tycie odpowiada przede wszystkim zbyt duża podaż produktów węglowodanowych, które oddziałują na poziom cukru we krwi i mogą powodować zwiększenie łaknienia. Podpowiadamy, co jeść na diecie Montignaca, by szybko i skutecznie schudnąć!

Dieta Montignaca – dozwolone i zakazane produkty

Według założeń diety Montignaca należy spożywać jedynie produkty, których indeks glikemiczny nie przekracza 50. Tu jednak należy wspomnieć, że może on różnić się w zależności od przygotowywania posiłków. Zabronione jest spożywanie starych ziemniaków, mąki pszennej, wszelkich wyrobów cukierniczy i słodyczy oraz niektórych owoców o dużej zawartości cukru (m.in. bananów). Jadłospis powinien zawierać m.in. tłuste ryby, chude mięsa, nabiał (m.in. jogurty naturalne). Dozwolone spożywane jest m.in. gorzkiej czekolady.

Dieta Montignaca przykładowy jadłospis na cały tydzień

Dieta Montignaca nie określa dozwolonej ilości kalorii – możemy jeść tyle, ile potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Najważniejsze jest wykluczenie z diety produktów o indeksie glikemicznym przekraczającym 50. Do przykładowych produktów, które dozwolone są na diecie należą:

  • owoce m.in. agrest, czereśnie, maliny, jagody, wiśnie, pomarańcza,
  • warzywa m.in. cebula, fasola, kalafior, kapusta, ogórek, papryka, por, bakłażan, czosnek, buraki, pomidory,
  • inne źródła węglowodanów m.in. płatki owsiane, amarantus, soczewica, ciecierzyca, pieczywo pełnoziarniste (np. bezmączne),
  • mięsa m.in. chuda wieprzowina i wołowina, cielęciny, tłuste ryby, owoce morza, drób, dziczyzna,
  • jaja i nabiał, w tym jogurty naturalne.

Dodatkowo na diecie można używać wszelkich ziół i przypraw oraz wartościowych tłuszczów (przed wszystkim na zimno pochodzenia roślinnego), które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto także pić minimum 2 litry wody oraz uprawiać 3 razy w tygodniu aktywność fizyczną, co znacząco poprawi efektywność diety.