By nie zmarnować zakwasu chlebowego

Coraz więcej osób samodzielnie piecze dom we własnym piecu. Wiąże się to także z przygotowaniem zakwasu chlebowego. Jak wiadomo, nie jest on wykorzystywany w całości, lecz po kilka łyżek na jeden bochenek, więc zostaje – można go jednak przechować. Z czym wiąże się przechowywanie zakwasu? Z ulokowaniem w odpowiednim naczyniu i zwracaniu uwagi na to, ile to trwa.

Żeby nie marnować

Zakwas chlebowy powstaje, by być wykorzystanym do wypieku chleba. Dlaczego ktoś się trudzi jego przygotowaniem? Bo taki zakwas okazuje się być lepszym od tego kupionego, poza tym jest od niego zdrowszy i do tego przez dłuższy czas pozostaje świeży. Dzięki temu przygotowany z niego chleb także jest lepszy od tego kupowanego.

Proces przygotowywania zakwasu trwa z reguły około 5-6 dni, kiedy jest gotowy, nie zostaje wykorzystany w całości. Wiedząc, że wykorzysta się go ponownie, warto dowiedzieć się więcej o sposobie przechowywania, który pozwoli na dalsze wykorzystanie bez obawy, że zakwas się popsuje.

Sposoby przechowania

Jednym ze sposobów na przechowanie zakwasu jest odjęcie z wyrośniętego ciasta, do którego wcześniej dodano zakwas, dwóch lub trzech łyżek i przełożenie do mniejszego słoiczka. Nie dokręca się go i przechowuje w lodówce. Swoje właściwości tak przechowany zakwas powinien utrzymać przez około 2 tygodnie. Moment, kiedy zacznie się psuć, będzie łatwy do wykrycia, bowiem zakwas zacznie śmierdzieć.

Jeżeli chce się wydłużyć żywotność takiego zakwasu, należy wyciągnąć go z lodówki i nakarmić. W tym celu dodaje się po jednej łyżce wody i jednej łyżce mąki, miesza całość i pozostawia na co najmniej dwie godziny, by masa się ogrzała i zaczęła pracować. Po tym zabiegu zakwas z powrotem chowa się do lodówki. Jest on gotowy do użytku przez kolejne dwa tygodnie.

Istnieje także możliwość przechowywania zakwasu „na sucho”. W tym przypadku aktywny zakwas rozsmarowuje się cienką warstwą na papierze do pieczenia i pozostawia do wyschnięcia w temperaturze około 25 stopni. Kiedy stwardnieje, kruszy się i przechowuje w szczelnym pojemniku. Gdy będzie potrzebny, wystarczy dodać do niego trochę wody i wymieszać.