Kwiaty jadalne

Kwiaty stosowane są w kuchni od wieków i mają walory nie tylko dekoracyjne ale też zdrowotne. Można nimi ozdobić babeczki lub wiosenną tartę, sprawdzą się w herbacie oraz jako dodatek do sałatki. Wśród kwiatów jadalnych można wymienić koniczynę, stokrotkę pospolitą, nagietka, mniszka lekarskiego, nasturcję… Jest ich jednak zdecydowanie więcej.

 

Podczas robienia przetworów, wykorzystuje się płatki róż, które ucierane są na konfitury. Jak wiadomo piękny wygląd to nie wszystko, kwiaty mają również właściwości antyoksydacyjne, wysoką zawartość apigeniny, wspomagającej powstawanie neuronów. Niektóre z kwiatów jadalnych są również bogate w witaminę C. Ich właściwości lecznicze pomagają w walce z kaszlem i zapaleniem gardła, przyśpieszają gojenie ran, wspomagają trawienie i wspierają działanie wątroby. Okazuje się, że nie tylko owoce i warzywa są istotne, gdy celem jest kolorowa, zdrowa kuchnia.

 

Delikatne i niepozorne kwiaty pomagają w dążeniu do minimalizacji stosowania leków o chemicznym składzie, ich stosowanie jest pożyteczne dla ekosystemu. Ponadto zawierają związki wchodzące w skład olejków eterycznych, które są obecnie coraz częściej wykorzystywanie, np. w aromaterapii i ziołolecznictwie. Coraz większą popularność zyskują blogi kulinarne a dania ozdobione kwiatami prezentują się na zdjęciach ciekawie i estetycznie, na pewno przyciągną uwagę nowych obserwatorów. Nic dziwnego, że kwiaty jadalne są coraz powszechniej używane w kuchni, zwłaszcza w dobie wykorzystywania na dużą skalę naturalnych składników.