Kiedy powinniśmy stosować leki przeciwbólowe?

Żyjemy w czasach, gdzie mamy tabletki na każdą dolegliwość mamy dostępne “na wyciągnięcie ręki”, wystarczy założyć buty i pójść po leki do apteki lub o zgrozo do sklepu.

 

W związku z tym nie dziwi, że jesteśmy społeczeństwem lekomanów – uzależnionych od leków, w których przodują te stosowane na wszelkiego rodzaju ból. Zatem czy i kiedy powinniśmy stosować leki przeciwbólowe?

Przed przyjęciem leku warto zadać sobie pytanie : czy ból jest tak silny i długi, że uniemożliwia nam funkcjonowanie? Jeśli nie to może warto spróbować innych, nieszkodliwych metod jego redukcji jak np. kompresy, wyciągi roślinne, olejki eteryczne, relaks? Jednak czasem ból może być tak silny, że konieczne jest przyjęcie leku. W takich przypadkach warto pamiętać, aby stosować najmniejsze skuteczne dawki oraz aby czas takiej kuracji był jak najkrótszy, aby uniknąć wystąpienia działań niepożądanych oraz uzależnienia, gdyż może wtedy przynieść nam więcej szkód niż pożytku. Zatem dbajmy o to, aby nie nadużywać leków i stosować je tylko wtedy, gdy jest to konieczne.