Trądzik niemowlęcy

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik niemowlęcy

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik niemowlęcy

Jak postępować z trądzikiem niemowlęcym?

 

Trądzik zazwyczaj kojarzy nam się z okresem młodzieńczym, burzą hormonalną, czymś, co jest związane z dojrzewanie,. Niemniej jednak, chociaż statystycznie jest tak, że dotyka on głównie osoby młode, to jednak na jego powstawanie jest narażony niemal każdy z nas. Wśród grupy docelowej są także niemowlęta i to właśnie trądzikowi niemowlęcemu przyjrzymy się nieco bliżej, ponieważ często świeżo upieczone mamy są zaniepokojone zmianami skórnymi tego rodzaju u swoich niemowląt. Warto zatem wiedzieć, czym jest trądzik niemowlęcy, jak powstaje, jak można go leczyć i czy można mu w jakiś sposób zapobiec.

 

Trądzik u niemowlęcia

Delikatna skóra u niemowlęcia wydaje się być tak gładka oraz jednolita, że nie mają prawa pojawiać się na niej jakiekolwiek wypryski. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Trądzik niemowlęcy w niewielkim stopniu podobny jest to zwykłego trądziku pospolitego, dlatego też może być on pomylony z innymi rodzajami zmian skórnych, na przykład z występowaniem potówek. Trądzik niemowlęcy jest dla dziecka bezbolesny, nie jest swędzący, a także szybko mija – po kilku lub kilkunastu dniach nie ma po nim śladu. Ma on postać czerwonawych plamek, czasami małych i twardych krostek, nie znajduje się w nich wydzielina ropna, jednak nie oznacza to, że i takie wypryski nie mogą się pojawiać. Wówczas konieczna może być interwencja lekarza, jednak w większości przypadków z łagodnym trądzikiem niemowlęcym można sobie poradzić bez niej.

 

Trądzik niemowlęcy jest widoczny na twarzy dziecka: na czole, policzkach, brodzie, czasami pojawia się na karku. Częściej widoczny jest on w tych miejscach, które narażone są na gorąco, więc jest on bardziej widoczny też wtedy, gdy dziecko jest przegrzane, a także może pojawiać się wtedy, gdy dziecko śpi na policzku, który jest przyciśnięty do materaca. W zimnym otoczeniu trądzik ten niemal całkowicie znika, zaczerwienienie może jednak pojawić się znów po wejściu do ciepłego pomieszczania. Trzeba zatem pamiętać o tym, że wysoka temperatura, ubieranie dziecka zbyt grubo mają również powiązanie z występowaniem tego rodzaju zmian. Trądzik ten w przeciwieństwie do innych odmian takich jak np. trądzik pospolity nie wymaga stosowania specjalnej diety trądzikowej.

 

Skąd bierze się trądzik niemowlęcy?

Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego nie są jednak do końca poznane. Nie ma badań naukowych, które mogłyby jednoznacznie wskazać, jakie są przyczyny tej dolegliwości. Zazwyczaj wskazuje się, że tymi, które mogą mieć na nią wpływ, są:

  • przegrzanie dziecka – zbyt grube ubieranie niemowlęcia oraz zbyt wysoka temperatura powietrza w domu
  • nieodpowiednia pościel, proszki do prania, gryzące ubrania ze sztucznych tkanin – mogą podrażniać delikatną skórę dziecka oraz powodować nie tylko trądzik niemowlęcy, ale też alergie
  • niewłaściwe kosmetyki – mogą podrażniać skórę oraz blokować jej właściwe oddychanie
  • hormony mamy – pojawiła się hipoteza, że krążące w krwiobiegu malucha hormony matki mogą powodować różnego rodzaju zmiany skórne

Prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą go powodować. Być może badania naukowe przeprowadzone w przyszłości jednoznacznie wskażą źródło pochodzenia trądziku niemowlęcego oraz metody zapobiegania i leczenia go.

 

Czy każde niemowlę jest na niego narażone?

Z pewnością każda młoda mama, która przeczytała już ten tekst do tego momentu, zastanawia się, czy jej dziecko nie choruje również na tego rodzaju trądzik. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie dotyka on każdego niemowlęcia, więc nie trzeba niczego się obawiać. Nawet jeśli już pojawi się on na skórze dziecka, wówczas nie trzeba też przejmować się nim za bardzo – jest to bowiem nie powodujące dla dziecka żadnego dyskomfortu schorzenie, które szybko mija. Zazwyczaj dotyka tylko dzieci w pierwszych miesiącach życia, zatem nie trzeba się za bardzo przejmować tym, że może ono oznaczać coś bardzo poważnego. Warto jednak zaznaczyć, że czasami małe krostki mogą przerodzić się w ropne zmiany, a wtedy konieczna jest już konsultacja z lekarzem, ponieważ może oznaczać to zakażenie jakimiś bakteriami i być może trzeba będzie włączyć antybiotykoterapię. Są to jednak rzadkie przypadki, lecz nie powinni się ich lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do większych problemów.

 

Jak leczy się trądzik niemowlęcy?

Zasadniczo leczenie trądziku niemowlęcego nie jest konieczne. Nie stosuje się żadnych lekarstw, za wyjątkiem opisanego przypadku, gdy pojawiają się podejrzenia infekcji bakteryjnej – wtedy są one niezbędne, aby móc wyleczyć malucha. Warto udać się do lekarza również wtedy, gdy zmiany są duże i utrzymują się przez dłuższy czas. Niemniej jednak z łagodnymi postaciami trądziku niemowlęcego, nie trzeba nawet udawać się z dzieckiem do lekarza i można poradzić sobie z nimi samemu, co w większości przypadków oznacza – przeczekać. Nie wolno jednak zapominać o podstawowej pielęgnacji, która ,tak jak w przypadku zwykłego trądziku, jest niezbędna. Z powodzeniem stosować można domowe sposoby walki z trądzikiem.

 

choroby niemowlęce

choroby skórne u dzieci

Najlepiej stosować łagodne emolienty do skóry, czyli specjalnie dopasowane kremy, lotiony czy maści, które mają naturalny oraz przyjazny dla skóry dziecka skład. Można bez problemów kupić je w aptekach, gdzie z pewnością farmaceuta doradzi najlepsze z nich. Dzięki emolientom skóra będzie lepiej nawilżona oraz chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Nie wolno z kolei stosować agresywnych środków myjących, na przykład zwykłego mydła, nie poleca się też stosowania naparów ziołowych, które mogą wysuszać skórę, pozbawiając jej naturalnej warstwy ochronnej. Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej jest podstawą w walce z tą dolegliwością.

 

Czy można mu jakoś zapobiegać?

Sposoby zapobiegania trądzikowi niemowlęcemu są ściśle związane z zapewnieniem dziecku właściwej pielęgnacji skóry oraz odpowiedniego, przyjaznego otoczenia:

  • dobrze utrzymywać prawidłową temperaturę powietrza w domu, nie przegrzewać dziecka
  • nie ubierać go w nieprzewiewne oraz drażniące skórę ubrania
  • stosować tylko łagodne i przystosowane do skóry dziecka kosmetyki

 

Zatem trądzik niemowlęcy nie jest poważnym problemem, który stanowi bolesne schorzenie dla dziecka. Znika szybko oraz charakterystyczny jest dla pierwszych miesięcy życia dziecka. Nie wolno jednak go lekceważyć i koniecznie należy stosować odpowiednią pielęgnację oraz w razie potrzeby udać się do lekarza.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *