Refluks u małych dzieci

Dolegliwości i problemy zdrowotne u małych dzieci nie są niestety niczym niezwykłym. Każdy młody rodzic musi być przygotowany na to, że jego pociecha w ciągu pierwszych lat życia prawdopodobnie przejdzie przez kilka chorób i będzie cierpiało z powodu różnych kłopotów. Jest to jednak naturalne. Organizm małego dziecka nie jest na początku tak rozwinięty jak u dorosłego człowieka. Nie może poradzić sobie z wieloma czynnikami zewnętrznymi, które dla nas nie są niczym groźnym. Z tego powodu trzeba nieustannie bacznie obserwować zachowanie dziecka i wiedzieć, jak można rozpoznawać przynajmniej te najczęściej występujące u maluchów dolegliwości.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy moje dziecko cierpi na refluks? Refluks, podobnie jak i wszystkie inne dolegliwości związane z układem pokarmowym występuje u maluchów dość powszechnie. Szacuje się, że w ciągu pierwszych miesięcy życia cierpi na niego nawet połowa wszystkich niemowląt. Z tego powodu warto wiedzieć na temat tej dolegliwości jak najlepiej, aby z jednej strony umieć ją rozpoznawać, a z drugiej móc skutecznie z nią sobie radzić.

Czym jest refluks żołądka?

Refluks występuje w sytuacji, w której połknięty pokarm zostaje cofnięty z żołądka do przełyku. Jest to bardzo nieprzyjemne, a nawet bolesne uczucie. Pokarm cofnięty z żołądka powraca do przełyku wraz z częścią kwasu żołądkowego. Sprawia to, że w gardle pojawia się uczucie bolesnego pieczenia.
Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że dziecko może cierpieć na refluks. Najłatwiej zaobserwować u malucha problemy z przełykaniem pokarmów. Jeśli dziecko bardzo często nie przełyka całego jedzenia lub nawet stara się je wypluwać, może to świadczyć o tej dolegliwości. Maluch staje się w takim przypadku bardziej płaczliwy i marudny, a jego karmienie sprawia wiele problemów. Z powodu trudności z jedzeniem, można zauważyć nagły spadek masy ciała.
Wyleczenie refluksu w większości przypadków jest możliwe. Ważne jedynie, aby zgłosić się z tym problemem do lekarza.