Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Odbudowa utraconych naturalnych zębów z zastosowaniem implantów stomatologicznych to obecnie najlepszy sposób przywrócenia pacjentom idealnych warunków zgryzowych i pełnej estetyki uśmiechu. W naszym artykule krok po kroku przedstawiamy, na czym polega zabieg wszczepiania implantu zębowego i jak wyglądają zalecenia po jego wykonaniu

Konsultacja implantologiczna

Pierwszym etapem odbudowy zęba na implancie stomatologicznym jest konsultacja u specjalisty z zakresu implantologii. W trakcie wizyty w gabinecie lekarz przede wszystkim ustala, czy u pacjenta występują jakieś przeciwwskazania do tego, żeby można było u niego wykonać wszczep implantu. W trakcie takiej konsultacji pacjent musi być szczery, musi przedstawić wszystkie informacje na temat swojego stanu zdrowia, nałogów i nawyków żywieniowych. Pacjent w trakcie takiej konsultacji dowiaduje się też, jak dokładnie będzie wyglądał zabieg wszczepienia implantu zęba i jak przebiega dalsza procedura.

Zabieg wszczepienia implantu zęba

Jeżeli nie stwierdzono u pacjenta żadnych przeciwwskazań do zastosowania odbudowy zęba na implancie, wykonano wszystkie niezbędne zabiegi przygotowujące, czyli m.in. sterowaną odbudowę kości, implantolog może przystąpić do wykonania wszczepu. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Dentystycznej Steczko w Krakowie:

Zabieg wszczepienia implantu zębowego przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent w trakcie jego wykonywania w ogóle nie odczuwa bólu. Dawka znieczulenia jest dostosowywana do potrzeb pacjenta. Zabieg rozpoczyna się od nacięcia dziąsła i nawiercenia otworu, do którego następnie zostaje wprowadzony implant. Wszystkie czynności są wykonywane z użyciem mikroskopu. Po wprowadzeniu implantu na powstałą ranę nakłada się szwy. Cała procedura wszczepienia implantu trwa około 30 minut.

Rekonwalescencja po wszczepieniu implantu

Przez pierwsze dwa tygodnie po wykonaniu wszczepu jest okres rekonwalescencji pacjenta. W tym czasie goją się tkanki, dlatego też istotne jest, żeby pacjent stosował się do otrzymanych od lekarza zaleceń. W tym czasie powinien jeść wyłącznie rozdrobniony, najlepiej płynny pokarm. Po każdym posiłku powinien przepłukiwać jamę ustną letnią wodą lub solą fizjologiczną. Nie może palić papierosów, musi przyjmować zalecona przez stomatologa leki, natomiast podczas szczotkowania zębów musi omijać okolicę, w której został wykonany wszczep.