Trądzik u dorosłych

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik u dorosłych

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik u dorosłych

Trądzik – obecny też u dorosłych

 

Trądzik to coś, co kojarzymy z latami młodości – burzą hormonów, dojrzewaniem, jednak też nie jest to przypadłość, która dotyka tylko i wyłącznie nastolatków. Nieestetyczne zmiany skórne jak najbardziej widoczne są również na skórze osób dorosłych, które ten okres mają już dawno za sobą. Trądzik jest zatem przypadłością międzypokoleniową, która może mieć zasadniczo taką samą etiologię, a także zazwyczaj leczy się ją podobnie.

 

Dorośli co prawda narażeni są na występowanie pewnych odmian trądziku bardziej, niemniej jednak gdy chodzi o statystykę, to szacuje się, że nawet co dziesiąta dorosła osoba ma problemy z wypryskami, zaskórnikami, zanieczyszczoną i łojotokową skórą. Warto w takich przypadkach próbować dociekać, skąd takie zmiany pochodzą – nieraz mogą być one symptomem jakichś zmian hormonalnych, czasem są spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

 

Trądzik już nie młodzieńczy

Trądzik u osób dorosłych ma często różną etiologię, czyli pochodzenie – może być ono zarówno hormonalne, jak i kosmetyczne czy mechaniczne. Często wynika on też z zaniedbań, zbyt dużej ilości czasu spędzonego na opalaniu się, nieodpowiednich kosmetyków, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, nieodpowiedniej diety czy nadmiernego stresu. Możliwości jest bardzo dużo – dlatego też trądzik u dorosłych ma różne postacie. Dotyka on zarówno mężczyzn, jak i kobiet, może mieć postać drobnych krostek, ale również mogą być to zmiany ropne oraz torbielowate, które mogą sprawiać dużo problemów wtedy, gdy chodzi o ich zatuszowanie. Mogą one pojawiać się na twarzy, na czole, brodzie, policzkach, nosie, także na plecach, ramionach oraz dekolcie. Dzięki wielu różnym źródłom powstawania trądziku u dorosłych, można łatwiej rozpoznać rodzaj trądziku – może być on przy tym mechaniczny, różowaty, pospolity, a następnie dobrać właściwe formy leczenia i pielęgnacji.

 

Jak powstaje trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych jest sprzęgnięty z różnymi czynnikami. Zazwyczaj jest to związane z działaniem hormonów. U kobiet może być on kwestią menopauzy, używania tabletek hormonalnych, zawirowaniach hormonalnych po ciąży. U mężczyzn jest on także powiązany często z hormonami. Wówczas pojawia się dominacja androgenów, hormonów męskich, które aktywują gruczoły łojowe do pracy. W wyniku tego skóra staje się bardziej tłusta, łojotokowa, pojawiają się na niej zaskórniki, wypryski ropne, też torbielowe.

 

Czasami jest to też związane z faktem, że gruczoły łojowe zostają mechanicznie podrażnione lub zaczopowane substancjami pochodzącymi z niewłaściwych kosmetyków lub zbierającym się sebum, które nie jest regularnie oczyszczane. Na powstawanie zmian ma też wpływ nasz styl życia – dieta, praca w pokoju z klimatyzacją, brak wypoczynku. W przypadku stosowania niektórych leków może też pojawić się trądzik polekowy. Gdy chodzi o trądzik różowaty, objawiający się czerwonymi, swędzącymi wypryskami i nawet zmianami tkanki, to zazwyczaj związany jest on z nieprawidłowościami w działaniu naczyń krwionośnych na twarzy, jednak mechanizm jego powstawania nie jest jeszcze opisany i nie można mówić o konkretnych źródłach.

 

Duży wpływ na występowanie wyprysków mają również geny. Gdy rodzinne jest powstawanie różnych zmian na skórze w późniejszym wieku, również trzeba się na nie przygotować, ponieważ jest ono bardziej prawdopodobne.

 

Czy każdy dorosły jest narażony na trądzik?

Zasadniczo u większości dorosłych osób nie są obserwowane zmiany trądzikowe. Niemniej jednak mogą one dopaść każdego, w każdej chwili. Są czynniki, które wpływają na pojawienie się tego rodzaju zmian, są też takie, które mogą je minimalizować, więc warto wiedzieć, jak powinno się zapobiegać trądzikowi u dorosłych, ale o tym wspomniane będzie za chwilę. Niemniej jednak osoby, które zostały wcześniej opisane, mają o wiele większą szansę na to, aby pojawił się w ich przypadku trądzik w jakiejś postaci.

 

Leczenie, pielęgnacja skóry przy trądziku

W przypadku dorosłych osób stosuje się często takie same sposoby leczenia trądziku jak u tych młodszych. Czasem w przypadku kobiet można zastosować tabletki antykoncepcyjne, hormonalną terapię zastępczą, można również korzystać z kosmetyków, które mogą znacznie polepszyć wygląd skóry.

 

Lekami, które powinno się stosować przy zmianach trądzikowych, są: antybiotyki (tetracykliny, metronidazol, erytromycyna i inne – można wykonać wymaz w celu lepszego dobrania), które podaje się doustnie lub stosuje miejscowo, retinoidy (pochodne witaminy A – izotretynoina, retinol), także miejscowo lub w formie tabletek, preparaty przeciwgrzybiczne, nadtlenek benzoilu miejscowo na zmiany.

 

Gdy z kolei chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne, to dobrze swoje zadanie spełniają te, które mają w składzie kwasy owocowe, aloes, oczar wirginijski, olejek z drzewa herbacianego, witaminę A, witaminy z grupy B, cynk.

 

W likwidowaniu blizn, które mogą pozostać po trądziku, najlepiej radzą sobie kwasy, jednak czasami dobrze powierzyć to zadanie kosmetyczce, która będzie mogła wykonać zabiegi mikrodermabrazji, usuwania zanieczyszczeń i blizn laserowo. Dostępnych jest dużo zabiegów skutecznie usuwających blizny trądzikowe.

 

Zapobiegaj występowaniu trądziku!

Zawsze lepiej zapobiegać wystąpieniu trądziku u dorosłych niż później martwić się jego leczeniem. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zmianę stylu życia, jeśli problemy wynikają z niego, obowiązkowo trzeba prawidłowo pielęgnować cerę, a także zapomnieć o alkoholu, paleniu papierosów, stres również może wpływać na nasilenie się zmian trądzikowych. Nie wolno ich też wyciskać ani rozdrapywać.

 

Najlepiej dokładnie określić pochodzenie trądziku, co można zrobić u lekarza lub kosmetyczki, którzy będą mogli powiedzieć, czy mamy do czynienia z trądzikiem wywołanym działaniem kosmetyków czy też na przykład z problemami hormonalnymi. W przypadku tych drugich często nie możemy zrobić wiele – niemniej jednak można zawsze próbować ograniczać występowanie zmian na skórze. Trądzik u dorosłych zatem także może być właściwie leczony oraz można mu zapobiegać, jednak trzeba pamiętać o tym, aby robić to z głową!

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *