Trądzik torbielowaty

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik torbielowaty

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty – skąd się bierze i jak go leczyć?

 

Trądzik ma wiele różnych postaci – nie tylko jest to najczęściej występujący trądzik pospolity, który dotyka głównie osób młodych, które wkraczają w dorosłość, ale również może mieć on wiele innych odmian. Trądzik pospolity może przerodzić się w trądzik torbielowaty, który charakteryzuje się powstawaniem w skórze torbieli wypełnionych ropą i nieraz krwią. Zazwyczaj są to zmiany niewielkie, ale czasami mogą dochodzić nawet to ponad centymetra. Pod względem swojego pochodzenia trądzik ten jest zazwyczaj powiązany z ogólną etiologią trądziku – zmianami hormonalnymi, można również zaostrzyć jego przebieg, stosując nieodpowiednie kosmetyki, wyciskając oraz rozdrapując zmiany, co znacznie pogorszą sprawę i może prowadzić do powstania blizn. Leczenie trądziku torbielowatego jest przy tym dość skomplikowane, jednak oczywiście nie niemożliwe – trzeba jednak przygotować się na wizyty u dermatologa, leczenie dłuższe i nie od razu przynoszące najlepsze wyniki.

 

Czym jest trądzik torbielowaty?

Ogólnie trądzik torbielowaty uznawany jest za najcięższą oraz trudną do wyleczenia odmianę trądziku. Powstaje on tak samo jak w przypadku trądziku pospolitego, jednak zmiany zachodzące w skórze są bardziej rozległe. Charakterystyczne dla tej postaci trądziku są torbiele wypełnione płynem – ropą oraz krwią, które znajdują się w skórze, nieraz mają postać bolesnych guzków na powierzchni skóry, czasami wyczuwane są głęboko pod nią. Torbiele powstają zasadniczo bez ingerencji z zewnątrz, gdy stan zapalny obejmuje kilka okolicznych gruczołów łojowych. Mogą one zmieniać także swoją wielkość, czasami są dość duże, innym razem zmniejszają się. Torbiele, które nazywane są też cystami, czasem są zaczerwienione, innym razem współwystępują ze zmianami grudkowatymi i ropnymi.

 

Trądzikowe torbiele – skąd one się biorą?

Jak zostało już wskazane, pochodzenie trądziku torbielowatego nie jest związane ze złą pielęgnacją skóry, nieodpowiednią dietą, jednak mogą one mieć wpływ na powiększanie się zmian oraz ich szybsze lub wolniejsze zanikanie. Trądzik torbielowaty połączony jest ze zmianami hormonalnymi, a konkretnie z dominacją androgenów, które pobudzają do pracy gruczoły łojowe, które produkują łój (sebum). Łojotok objawia się jako błyszcząca skóra twarzy, jeśli jest on poważny, wówczas gruczoły łojowe mogą zostać zablokowane przez zbyt dużą ilość łoju oraz rogowaciejący naskórek u ich ujść. Gromadzące się sebum może powodować zaskórniki, ale też może również w przypadku, gdy powstanie stan zapalny związany z aktywnością i namnażaniem się bakterii, pojawia się ropny wyprysk.

 

Gry chodzi o trądzik torbielowaty, wypryski tego rodzaju są znacznie większe i są obecne nie tylko na powierzchni skóry, ale też wewnątrz jej głębszych poziomów – wtedy pęknięcie kanału gruczołu łojowego powoduje powstanie torbieli odczuwanej jako twardy guzek wypełniony płynem, zaczynając przechodzić na okoliczne gruczoły. Po trądziku torbielowatym mogą pozostawać nieestetyczne i trudne w usunięciu blizny trądzikowe, więc nie powinno się go rozdrapywać oraz wyciskać zmian!

 

Kto jest narażony na trądzik torbielowaty?

Na trądzik torbielowaty narażony jest właściwie każdy, kto ma już trądzik. Badania wskazują, że nieco częściej dotyka on młodych mężczyzn (dowiedz się więcej o trądziku męskim) i w ich przypadku jest bardziej zaawansowany, ale też narażone są na niego kobiety. Nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby na etiologię tego rodzaju trądziku w stosunku do trądziku pospolitego. Wskazuje się na czynniki genetyczne, ponieważ częściej jest on widoczny u rodziców i dzieci, dlatego gdy ma się rodzeństwo w tym problemem lub borykali się z nimi również rodzice, wówczas można być także na niego narażonym w większym stopniu.

 

Leczenie i pielęgnacja cery z trądzikiem torbielowatym

Leczenie oraz pielęgnacja są dość skomplikowane i zawsze powinny być prowadzone pod kontrolą lekarza – nie wolno samodzielnie dobierać preparatów oraz lekceważyć tej odmiany trądziku, jeśli chce się go szybciej pozbyć! Do osiągnięcia sukcesu trzeba wybrać właściwy program pielęgnacyjny oraz lekarstwa.

 

W leczeniu trądziku torbielowatego nieraz stosuje się takie preparaty jak:

  • antybiotyki doustne i miejscowe – mają one na celu zatrzymanie namnażania się bakterii Propionibacterium acnes, które odpowiadają za powstawanie zmian trądzikowych. Terapie tego rodzaju zazwyczaj trwają kilka miesięcy. Warto wykonać wymaz ze zmian, aby dobrze wybrać antybiotyk.
  • retinoidy doustne oraz miejscowe – te pochodne witaminy A mają na celu zablokowanie powstawania zmian trądzikowych poprzez hamowanie aktywności gruczołów łojowych. Dobrze sprawdza się izotretynoina.
  • antyandrogeny – mają na celu zahamowanie wydzielania androgenów odpowiedzialnych za aktywność gruczołów łojowych. Najczęściej bierze się w tym celu tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym lub innego rodzaju środki sprawdzone w leczeniu trądziku.

 

Warto też wskazać, że w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga, który będzie mógł usunąć zmianę torbielowatą. Zdarza się to jednak rzadko.

 

Kosmetyki, które przeznaczone są do pielęgnacji cery z trądzikiem torbielowatym, powinny być zawsze delikatne. Nie wolno stosować mechanicznych peelingów, lepiej wybrać te enzymatyczne, ale powinno omijać się przy tym największe zmiany. Dobre są delikatne toniki bezalkoholowe, lekkie kremy nawilżające i z kwasami owocowymi. Warto pamiętać też o oczyszczaniu cery, najlepiej specjalnie do tego celu przeznaczonym żelem, a nie zwykłym mydłem. Często konieczne jest stosowanie kosmetyków na receptę lub przepisanych przez dermatologa. Makijaż powinien również być lekki, najlepiej mineralny.

 

Czy można zapobiec trądzikowi torbielowatemu?

Trądzikowi torbielowatemu, jak zostało to już wskazane, nie bardzo można zapobiegać. Często jednak można minimalizować go, pamiętając o właściwej pielęgnacji, braniu leków, dobrej diecie, unikaniu stresu, niezdrowych potraw, alkoholu. Nie wolno samodzielnie leczyć zmian, lepiej w tym celu udać się do lekarza, który dokładnie będzie mógł wskazać najlepsze sposoby leczenia tej postaci trądziku i pielęgnacji cery.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *