Trądzik ropowiczy

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik ropowiczy

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik ropowiczy

Ropne wypryski, czyli uciążliwy trądzik ropowiczy

 

Trądzik to problem wielu z nas – nieestetyczne wypryski oraz zaskórniki nie dodają uroku, a także mogą obniżać pewność siebie. Czasami są tylko symptomem okresu dojrzewania, innym razem mogą wskazywać na jakieś choroby i nieprawidłowości hormonalne, które wymagają interwencji lekarza dermatologa lub endokrynologa. Jedną ze szczególnie nielubianych odmian trądziku jest trądzik ropowiczy. W tym przypadku mamy do czynienia z taką odmianą zmian, które charakteryzują się występowaniem ropnych wyprysków. Często znacznie dłużej utrzymują się one na skórze, są trudne w ukryciu oraz mogą powodować powstawanie blizn potrądzikowych. Właśnie dlatego są one szczególnym utrapieniem i potrzebują szczególnego traktowania. Przypatrzmy się zatem nieco bliżej temu problemowi. Jak sprawdzić, czy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym? Jak go leczyć i zapobiegać ropnym wypryskom?

 

Trądzik ropowiczy – czy różni się od pospolitego?

Trądzik pospolity, który dotyka większość osób, jest jego najpopularniejszą odmianą. Charakteryzuje się zmianami dość łagodnymi, od czasu do czasu większymi, na przykład wypryskami ropnymi, jednak nie są one dużym problemem. W przypadku trądziku ropowiczego zmiany ropne są rozległe oraz utrzymują się przez długi czas. Jest to odmiana trądziku pospolitego, jednak nie dotyka ona każdego, kto się z nim boryka. Często po zmianach charakteru ropnego pozostają na skórze blizny, więc też jeśli widzi się, że wypryski wypełnione są ropą oraz pozostają po nich większe blizny, wówczas ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym. Jest to odmiana trądziku pospolitego, która może występować przez jakiś okres, na przykład przez kilka tygodni, gdy zmiany hormonalne, które są za niego również odpowiedzialne, są bardzo duże. Również wpływ mają na jego występowanie inne czynniki, więc warto wiedzieć, jak powstaje trądzik ropowiczy.

 

Jak tworzą się ropne wypryski?

Trądzik ma zasadniczo powiązanie ze zmianami hormonalnymi w organizmie, dlatego dotyka on głownie osób młodych, które przechodzą przez okres dojrzewania, ale warto też wskazać, że jest na niego również narażony właściwie każdy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Głównym powodem występowania trądziku jest zburzenie produkcji androgenów, hormonów męskich – głównie testosteron ma tutaj duże znaczenie, ponieważ to on pobudza gruczoły łojowe w skórze do produkcji łoju – skóra staje się wtedy tłusta, świecąca. W efekcie ujście gruczołu łojowego jest zablokowane przez zbierane w nim sebum, czyli łój. Do tego dochodzą jeszcze bakterie oraz grzyby, które sprawiają, że powstaje wyprysk ropny – z charakterystyczną biała grudką. Nieraz wypryski tego rodzaju są bolesne oraz dookoła zaczerwienione i swędzące. Nie wolno ich jednak rozdrapywać i wyciskać! Wówczas substancja ropna z bakteriami oraz grzybami rozprowadzana jest po skórze i tym samym trądzik ropowiczy może się powiększyć.

 

Czy jesteś na niego narażony?

Zazwyczaj kwestie związane z występowaniem trądziku ropowiczego są powiązane z pielęgnacją skóry oraz aktywnością gruczołów łojowych. Gdy nie będzie się przykładało dużej wagi do pielęgnacji skóry, wówczas możemy być bardziej narażeni na to, że ze zwykłego trądziku pospolitego powstanie ten ropowiczy. Do tego jeszcze należy dodać, że na występowanie trądziku tego typu bardziej narażone są te osoby, które mają problemy z występowaniem różnych szczepów bakterii oraz grzybów na skórze, zatem jeśli diagnozuje się trądzik tego rodzaju, również należy zwracać uwagę na te kwestie. Na powstawanie trądziku ropowiczego są także narażone te osoby, które nie pilnują należycie swojej diety, używają nieodpowiednich kosmetyków, nie zmywają makijażu, często narażone są na stres czy też nadużywają alkoholu i palą papierosy.

 

Jak leczyć i pielęgnować cerę z trądzikiem ropowiczym?

Leczenie tej odmiany trądziku jest dość skomplikowane oraz długotrwałe, wymaga cierpliwości, aby osiągnąć najlepsze rezultaty oraz konieczne czasami jest zwrócenie się do lekarza, którzy mógłby pomóc w takich sytuacjach, nieraz bowiem są one bardziej złożone.

 

Lekarstwa, które dostępne są dla osób skarżących się na wypryski ropne, są zazwyczaj antybiotykami oraz retinoidami na receptę – są one stosowane miejscowo lub też brane w formie tabletek. Dzięki nim można pobudzić skórę do obrony oraz regeneracji, usunąć z niej bakterie powodujące ropne zmiany zapalne. Kuracje tego rodzaju przeważnie są dość długie i obciążające dla organizmu, więc należy stosować też leki osłonowe i w razie jakichkolwiek problemów udać się do lekarza po zmianę leczenia.

 

Można również ratować się preparatami dostępnymi w drogeriach oraz aptekach. Zawsze trzeba pamiętać przy tym o delikatnej pielęgnacji skóry, nie podrażnianiu wyprysków, nie rozdrapywaniu i wyciskaniu ich.

  • dobre efekty przynoszą kosmetyki dla dzieci, ekologiczne i hipoalergiczne – są nieraz lepsze od tych drogeryjnych przeznaczonych specjalnie na trądzik, które wysuszają skórę i dają tylko pozorną poprawę
  • warto zajrzeć do apteki, tam także można kupić dobre preparaty, na przykład z kwasami owocowymi, warto też kupić maść cynkową lub ichtiolową do stosowania miejscowo na wypryski
  • warto nauczyć się odczytywania składów kosmetyków, niektóre z nich zawierają zapychające pory składniki: oleje mineralne, silikony, glikol butylenowy i propylenowy, drażniące konserwanty, barwniki
  • nie poleca się stosowania peelingów mechanicznych, lepsze są peelingi enzymatyczne, które łatwo rozpuszczą martwy naskórek
  • w przypadku blizn potrądzikowych warto pomyśleć o profesjonalnych zabiegach kosmetycznych, dobra będzie mikrodermabrazja, peelingi mechaniczne, usuwanie blizn laserowo, co przynosi zazwyczaj bardzo dobre efekty

 

Dobra dieta i pielęgnacja – zapobiegaj wypryskom!

Żeby nie musieć walczyć z prawdziwą plagą ropnych wyprysków, warto też zmienić coś w swoim codziennym życiu. Aby zapobiegać powstawaniu trądziku, warto zawsze pamiętać o tym, żeby dobrze się odżywiać – różnorodna i zdrowa dieta trądzikowa jest podstawą, warto zaniechać używania alkoholu i palenia. Ważna jest też właściwa pielęgnacja skóry!

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *