Trądzik pospolity

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik pospolity

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik pospolity

Pospolity problem

Trądzik to zmora głownie nastolatków – pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie wypryski na skórze skutecznie potrafią pomniejszyć pewność siebie i zadowolenie ze swojego wyglądu. Są one związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie młodego człowieka, jednak trądzik tego rodzaju wcale nie musi być niezbędnym dodatkiem do okresu dojrzewania. Można z nim walczyć, zapobiegać jego powstawaniu, ukrywać zmiany, które już pojawiły się na skórze. Podstawą zawsze jest dobra pielęgnacja cery oraz właściwe rozpoznanie problemu – dzięki temu z trądzikiem będzie można poradzić sobie łatwiej, chociaż nie wolno lekceważyć też poważniejszych problemów, ponieważ mogą one być związane z jakimiś schorzeniami. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu, czym dokładnie jest trądzik pospolity, czy dotyczy on tylko młodych osób, jak można mu zapobiegać i jak leczyć już powstałe zmiany.

 

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity ogólnie bywa nazywany trądzikiem młodzieńczym, ponieważ to właśnie tę grupę osób najczęściej dotyka. Szacuje się, że aż od 75% do nawet 90% młodych osób doświadczyło na swojej twarzy „przyjemności” posiadania pryszczy. Niemniej jednak trądzik pospolity dotyka nie tylko młodych osób. Może on również objawiać się w późniejszym wieku, na przykład wtedy, gdy pojawiają się jakieś zmiany hormonalne związane z braniem pigułek antykoncepcyjnych, menopauzą, może być również powiązany z nieprawidłową pielęgnacją twarzy, czyli tak zwanym trądzikiem pochodzenia kosmetycznego.

 

Trądzik pospolity to początkowo tylko czarne wągry, zaskórniki, które pojawiają się głównie na nosie, brodzie, czole, czasami na linii szczeki, ale też i na policzkach czy skroniach. Jednak później mogą przechodzić w grudki, większe pryszcze o charakterze zapalnym, które są tkliwe, bolesne oraz wypełnione ropą. Mogą być to też podskórne bolące wypryski, które są także zaczerwienione. Przeważnie pryszcze występują razem w małych grupkach na twarzy – tam, gdzie gruczoły łojowe są największe. Zatem czoło, broda i nos są najbardziej narażone na ich występowanie. Niemniej jednak trądzik pojawiać się może na całej twarzy, a w skrajnych przypadkach możemy mieć także do czynienia z trądzikiem na plecach, dekolcie, ramionach. Po pryszczach w wielu przypadkach pozostaje mała blizna, która po jakimś czasie znika, jednak czasami powoduje ona ubytki w skórze i trwalsze blizny trądzikowe, które wymagają już profesjonalnej interwencji, aby je usunąć.

 

Jak powstaje ta forma trądziku?

Powstawanie trądziku jest powiązane z gospodarką hormonalną, jednak też w wielu przypadkach czynniki te są inne. Niemniej jednak wtedy, gdy chodzi o trądzik pospolity, to są to zmiany w układzie hormonalnym. Głównie ma to związek z dominacją męskich hormonów – androgenów, które występują w mniejszym stężeniu także u kobiet. Odpowiedzialny jest za nie testosteron, który aktywuje gruczoły łojowe rozmieszczone w cerze twarzy i innych miejscach skóry. Gruczoły łojowe produkują większą ilość łoju, co objawia się łojotokiem – skóra zaczyna się świecić, nawet dość szybko po wykonaniu czynności pielęgnacyjnych. Usuwanie sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych z powierzchni skóry, nie zawsze pomaga, ponieważ zbiera się ona u ujścia gruczołów, tam blokując je. Tutaj z kolei swoją pracę rozpoczynają bakterie i grzyby, w efekcie powstaje malutki stan zapalny skóry oraz wyprysk. Przyczyną powstawania trądziku pospolitego może być nieodpowiednia pielęgnacja twarzy, używanie agresywnie działających kosmetyków, zbyt ciężki makijaż – wszystko to znacznie pogłębia problem, niemniej jednak zmiany hormonalne zazwyczaj są tutaj podstawą.

 

Czy jesteś na niego narażony?

choroby wieku młodzieńczego

trądzik pospolity - chroba wieku dorastania

Nie wszyscy mają trądzik pospolity. Nie jest to oczywiście związane z brakiem aktywności hormonalnej, po prostu na niektóre młode osoby zmiany hormonów w organizmie nie działają tak bardzo. Czasami wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja, aby móc wystrzec się powstawania pryszczów i zaskórników. Gdy na dodatek nie dba się o  dietę, pali, pije często alkohol oraz jest się narażonym na stres, wówczas można jeszcze bardziej powiększyć szansę na powstanie trądziku. Często kwestie powstawania wyprysków są uwarunkowane genetycznie – jeśli rodzeństwo lub rodzice mieli dużo pryszczy w okresie dojrzewania, wówczas również można być tak bardzo na nie narażonym. Niemniej jednak większość osób nie jest w stanie uciec przed tym problemem – jedyne co można zrobić, to w takim przypadku postawić na właściwą pielęgnację skóry oraz w razie potrzeby można udać się do lekarza.

 

Odpowiednie kosmetyki i czasami lekarstwa

Jakie środki znajdą zastosowanie w leczeniu trądziku? Przyjrzyjmy się bliżej zarówno kosmetykom, jak i lekarstwom, ponieważ często są one stosowane razem. Niemniej jednak czasami wystarcza tylko właściwa pielęgnacja oraz domowe sposoby na trądzik.

 

Do tego, aby móc określić charakter większego problemu, konieczne jest udanie się do dermatologa. Tam zazwyczaj polecone są nam odpowiednie kosmetyki oraz lekarstwa, gdy trądzik jest poważniejszy. Niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia badań krwi, aby wykluczyć lub potwierdzić pochodzenie trądziku. Zazwyczaj w najbardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się antybiotyki, retinoidy, nadtlenek benzoilu, środki z kwasami do złuszczania skóry, nieraz preparaty przeciwgrzybiczne czy też kosmetyki na receptę, które mają polepszyć stan skóry.

 

Gdy chodzi o kosmetyki, to polecane są te, które są łagodne oraz niedrażniące. Nie zawsze popularne serie kosmetyków drogeryjnych na pryszcze są dobrym rozwiązaniem. Warto udać się do apteki, aby tam dobrać właściwy program pielęgnacyjny lub przyjrzeć się specjalistycznym preparatom na trądzik. Można również sięgnąć do apteczki matki natury – tutaj przydatne są naturalne oleje i olejki: olejek z drzewa herbacianego, olej tamanu, kosmetyki z oczarem wirginijskim, witaminami z grupy B, aloes i wiele innych środków.

 

Zapobiegaj, aby nie musieć leczyć!

Pamiętaj o tym, że zawsze lepiej zapobiegać trądzikowi niż go leczyć – nie zapomnij zatem o odpowiedniej diecie, nie stresuj się niepotrzebnie, stosuj dopasowane do swojej skóry kosmetyki oraz pamiętaj o oczyszczaniu cery i łagodnych peelingach, aby usunąć z niej martwy naskórek.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *