Trądzik na plecach

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik na plecach

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik na plecach

Trądzik może pojawić się także na plecach

 

Trądzik może pojawić się nie tylko na twarzy, chociaż to tam jest najbardziej widoczny. Może on obejmować również inne miejsca, na przykład plecy. Często zmiany trądzikowe na plecach towarzyszą tym na twarzy, mogą też pojawiać się na dekolcie czy na ramionach, więc zazwyczaj nie są one odosobnione. Mogą mieć różną etiologię, pojawiają się w różnych momentach życia, zarówno cierpią na nie osoby młode, jak i te starsze. Chociaż często te zmiany trądzikowe można ukryć, to również trzeba z nimi walczyć, ponieważ mogą one pozostawiać blizny, gdy skóra pleców nie będzie właściwie pielęgnowana. Trądziku na plecach nie warto zatem lekceważyć i bagatelizować – lepiej skutecznie się go pozbyć i móc bez problemu latem nosić koszulki na cienkich ramiączkach i bez wstydu przebrać się na zajęciach fitness.

 

Wypryski na plecach również nieestetyczne

Krostki, zaskórniki, grudki, wypryski ropne, trądzik torbielowaty – na plecach mogą umiejscowić się różne formy trądziku. Żeby móc dobrze wyeliminować trądzik, zawsze warto znaleźć przyczynę jego powstawania. Czasami jest ona związana z hormonami, innym razem ma to związek z mechanicznymi podrażnieniami skóry. Trądzik na plecach jest też o tyle kłopotliwy, że często nie możemy się do niego dostać – właściwa pielęgnacja pleców jest tutaj utrudniona, więc także często zmiany powstają w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji.

 

Powstawanie zmian trądzikowych na plecach

Powstawanie trądziku na plecach jest zasadniczo takie same jak w przypadku trądziku na twarzy. Na plecach również znajdują się gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Jeśli zostaną one specjalnie aktywowane hormonalnie lub też podrażnione, wówczas pojawiają się również wypryski i zaskórniki. Na plecach zazwyczaj przyjmują one łagodna postać małych krostek i grudek, jednak czasami mogą być to także bardziej zaawansowane zmiany, które wymagają interwencji dermatologa, który będzie mógł przepisać na nie odpowiednie lekarstwa. Trądzik na plecach może być zatem głównie:

 

Trądzik na plecach – kto jest narażony?

Na powstawanie trądziku na plecach może być narażony praktycznie każdy – zarówno osoba młodsza, jak i starsza. Dlatego też nie można lekceważyć pierwszych objawów tego rodzaju zmian skórnych, wtedy warto rozpocząć odpowiednią pielęgnację skóry, a wtedy, gdy zmiany są duże oraz utrzymują się długo, najlepiej udać się do dermatologa.

 

Leczenie trądziku i właściwe kosmetyki

W leczeniu trądziku na plecach stosuje się różne środki, zarówno lekarstwa miejscowe i doustne, jak i kosmetyki, chociaż najczęściej wystarcza tylko odpowiednia pielęgnacja. Dobór preparatów jest taki sam jak w przypadku trądziku na twarzy.

 

W leczeniu stosuje się zatem antybiotyki, retinoidy, miejscowo nadtlenek benzoilu, czasami preparaty hormonalne, ale raczej w przypadkach współwystępowania trądziku na twarzy.

 

Do pielęgnacji skóry na plecach powinno się stosować łagodne i nie działające agresywnie środki oczyszczające oraz nawilżające. Dobrym pomysłem jest też regularny peeling, ale mechaniczny powinno się stosować tylko wtedy, gdy na skórze nie ma ropnych wyprysków. Warto sprawić sobie specjalne rękawice czy też szczotki do pielęgnowania pleców, jeśli nie mamy nikogo, kto mógłby na w tym pomóc! Do pielęgnacji skóry przyda się krem lub tonik z kwasami AHA, BHA lub PHA, można stosować też skoncentrowane preparaty miejscowe na wypryski.

 

Jak zapobiegać trądzikowi na plecach?

Zapobieganie trądzikowi, który ma pochodzenie hormonalne czy też genetyczne nie jest takie łatwe, niemniej jednak można znacznie złagodzić jego przebieg. W przypadku trądziku mechanicznego czy kosmetycznego wystarczy tylko wyeliminować czynniki zewnętrzne powodujące zmiany. Warto również pamiętać o podstawowych zasadach: dobra dieta na trądzik, brak opalania się i solarium, dobrana pielęgnacja oraz zdrowy tryb życia.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *