Trądzik młodzieńczy

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik młodzieńczy

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy – utrapienie młodości

 

Większość osób w młodym wieku miała nieprzyjemność być narażonym na wypryski, które powstają na skórze w wyniku zmian hormonalnych okresu dojrzewania. Trądzik młodzieńczy to naprawdę bardzo poważny problem, nie tylko estetyczny, ale też nieraz związany z poważniejszymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które mogą nie ustąpić po zakończeniu okresu dojrzewania. Do tego jeszcze dla wielu nastolatków trądzik jest też związany z brakiem akceptacji swojego wyglądu, problemami z akceptacją przez grupę, rozterkami oraz niekończącymi się pytaniami – dlaczego ja? Niemniej jednak istnieją dzisiaj sposoby na to, aby móc minimalizować występowanie wyprysków i zaskórników na skórze, tuszować zmiany oraz móc łatwiej je zlikwidować. Dzięki nim można czuć się lepiej oraz czerpać więcej radości z życia, nie martwiąc się o wyskakujące od czasu do czasu pryszcze!

 

Trądzik młodzieńczy, czyli o koszmarze dojrzewania

Trądzik młodzieńczy nazywany jest głównie trądzikiem pospolitymjest on najczęściej występującą odmianą trądziku. Statystycznie przeszło trzy czwarte nastolatków ma problemy z trądzikiem młodzieńczym, więc prawie wszyscy mają okazję poznać go na własnej skórze. Zazwyczaj pryszcze w okresie dojrzewania są widoczne na środkowej części twarzy: brodzie, czole oraz nosie, ale też mogą one umiejscawiać się na policzkach i linii żuchwy. W niektórych przypadkach możliwe jest występowanie trądziku na plecach, czy też nawet na dekolcie, gdzie także trzeba dbać o właściwą pielęgnację skóry.

 

Trądzik młodzieńczy może mieć różną postać – mogą być to czarne punkciki – zaskórniki lub wągry, mogą być to także zmiany grudkowe, pryszcze ropne lub zaczerwienione i bolące wypryski. Czasami nastolatki dotyka również trądzik różowaty. Do tego jeszcze należy dodać łojotok, czyli produkcję przez gruczoły łojowe zbyt dużej ilości sebum, które tworzy błyszczącą się warstwę na skórze. Przetłuszczać mogą się również włosy, zatem należy przywiązywać wówczas większą wagę do swojego wyglądu i pielęgnacji ciała i twarzy.

 

Jak wygląda i powstaje trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy powstaje, jak zostało to już wcześniej zaznaczone, wskutek zmian hormonalnych, przez które przechodzi młoda osoba. Na powstawanie trądziku ma wpływ głównie jeden hormon – testosteron, który pobudza do pracy gruczoły łojowe rozmieszczone w cerze twarzy, na ramionach, plecach oraz na dekolcie. Jest on obecny w krwiobiegu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście, nie na każdego działa on tak samo. Niemniej jednak w większości przypadków efektem jego zwiększonego stężenia jest trądzik młodzieńczy oraz łojotok. Zbyt duża ilość sebum z nadczynnych gruczołów łojowych sprawia, że osadza się on u ich ujścia, ma miejsce rogowacenie ujść mieszków włosowych oraz tym samym jest to przyczyną do powstawania zaskórników i grudek. Ropne pryszcze powstają wtedy, gdy ma miejsce stan zapalny, którego przyczyną jest aktywność bakterii oraz grzybów bytujących na skórze, które zaczynają się namnażać w zablokowanych gruczołach łojowych. Widoczne są również czasami powiększone pory skóry. Czasami nawet na skórze powstają małe torbiele z ropą oraz krwią.

 

Często zatem trądzik pospolity młodzieńczy przeradza się w trądzik ropowiczy oraz trądzik torbielowaty. Może również być on powiązany z trądzikiem mechanicznym oraz kosmetycznym. W tych dwóch przypadkach zbytnie podrażnienie skóry lub używanie nieodpowiednich kosmetyków może powodować zaostrzanie się zmian.

 

Ok. 75% nastolatków ma trądzik młodzieńczy

Pod względem częstości występowania trądzik młodzieńczy dotyka większości nastolatków. W zależności od ich reakcji na zmiany hormonalne w organizmie, trądzik może być mniej lub bardziej nasilony. Są osoby, które w całym okresie dojrzewania mają tylko kilka wyprysków, inne z kolei mają bardzo rozległe zmiany ropne, które wymagają interwencji dermatologa i czasami endokrynologa, ponieważ nie reagują one na powszechnie dostępne kosmetyki i konieczne może być zastosowanie specjalistycznych leków. Zazwyczaj trądzik znika po zakończeniu okresu dojrzewania, czasami pozostają po nim zmiany w postaci blizn i ubytków skórnych, które można usuwać kosmetycznie. Niekiedy jednak trądzik ciągnie się przez następne lata, nie chcąc ustąpić, zanikając oraz wracając. Wówczas lepiej dociekać takiej postaci rzeczy, udając się do specjalistów.

 

Dobre kosmetyki, domowe sposoby na trądzik i czasem wizyta u lekarza

Większości nastolatków, którzy borykają z trądzikiem młodzieńczym, wystarcza właściwa pielęgnacja, która polega na tym, aby oczyszczać, nawilżać oraz odżywiać skórę twarzy. Do tego stosowane mogą być różne środki kosmetyczne, zarówno te z aptek i drogerii, jak i te naturalne . Niemniej jednak czasem konieczne jest specjalistyczne leczenie trądziku i zastosowanie środków na receptę, antybiotyków lub retinoidów i miejscowo nadtlenku benzoilu, które mają na celu pomoc w zlikwidowaniu problemu.

 

Najlepiej wybierać kosmetyki delikatne, nie te przeznaczone specyficznie do cery trądzikowej – czasem działają one zbyt agresywnie, przesuszając cerę. Warto pomyśleć o tym, aby przyjrzeć się składom kosmetyków, czasami nawet te mające nam pomóc, mogą mieć w składzie drażniące i zapychające pory skórne składniki. Można pomyśleć o kupnie kosmetyków ekologicznych, naturalnych, dla dzieci. Warto wybierać delikatne peelingi enzymatyczne, kosmetyki z kwasami owocowymi, preparaty punktowe na wypryski. Zły dobór kosmetyków może w efekcie wzmocnić dolegliwość, a nawet powodować występowanie trądziku kosmetycznego.

 

Czy można zapobiec trądzikowi młodzieńczemu?

Zasadniczo zapobieganie zmianom hormonalnym nie jest tutaj możliwe – więc swoje trzeba przejść i jakoś przecierpieć moment pojawienia się trądziku młodzieńczego. Niemniej jednak trzeba wskazać, że można powziąć kroki, które pomogą w szybszym znikaniu zmian oraz zmniejszeniu ich liczby. Warto zatem pamiętać o takich poradach:

  • dbaj o dobrą dietę trądzikową, unikaj potraw tłustych, o wysokim indeksie glikemicznym, zbyt ostrych, alkoholu
  • wybieraj właściwą pielęgnację dopasowaną do swojej cery i charakteru zmian
  • nie podrażniaj skóry, nie wyciskaj pryszczy i nie rozdrapuj ich
  • osuszaj skórę najlepiej jednorazowymi chusteczkami lub czystym ręcznikiem
  • unikaj stresu
  • nie opalaj się nadmiernie, nie używaj solarium
  • wybieraj lekki makijaż, na przykład kosmetyki mineralne, nie zapominaj o demakijażu

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *