Trądzik mechaniczny

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik mechaniczny

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik mechaniczny

Trądzik mechaniczny – czym on jest?

 

Odmian trądziku jest bardzo wiele – znaczna większość osób ma trądzik pochodzenia hormonalnego. Gdy w organizmie dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, wówczas androgeny mogą zacząć pobudzać gruczoły łojowe, które następnie powodują powstawanie dużej ilości sebum i w efekcie zaskórniki, pryszcze ropne, grudki, rozszerzone pory skóry. Jednak nie jest to jedyna przyczyna trądziku, ponieważ wyróżniamy również trądzik mechaniczny. Czym on jest? Jak się go leczy? Kto jest na niego najbardziej narażony? Czy można się jakoś przed nim ustrzec? Warto znać pochodzenie oraz pielęgnację skóry z tego rodzaju zmianami, ponieważ mogą one dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy też typu skóry.

 

Trądzik mechaniczny – niekoniecznie hormonalny

Jak sama nazwa tej odmiany trądziku wskazuje, nie jest on jednoznacznie powiązany ze zmianami hormonalnymi. Tutaj największą rolę w jego powstawaniu mają czynniki zewnętrzne – mechaniczne. Trądzik ten jednak pod względem swojego wyglądu nie różni się zbytnio od trądziku pospolitego. Zmiany na skórze przybierają postać grudek oraz wyprysków, czasami ropnych, które mogą być pojedyncze, jednak też mogą znajdować się w grupie. Trądzik ten może również szybko zanikać, gdy wyeliminuje się czynnik mechaniczny powodujący powstawanie zmian, jednak czasami konieczne jest również sięgnięcie po odpowiednie kosmetyki, które będą w stanie polepszyć wygląd skóry. Nieraz trzeba też udać się do dermatologa, jeśli zmiany są większe oraz przez dłuższy czas nie chcą znikać – wtedy może być konieczne zastosowanie leków i kosmetyków na receptę. Trądzik mechaniczny może jak najbardziej współistnieć z trądzikiem mechanicznym, co często się zdarza, ponieważ gruczoły łojowe aktywowane przez hormony są bardziej narażone na podrażnienia.

 

Jak i gdzie powstaje trądzik mechaniczny?

Trądzik mechaniczny zlokalizowany jest w określonych miejscach, tam, gdzie skóra jest najbardziej narażona na uszkodzenia i pocieranie. Najczęściej do czynienia mamy z:

 • trądzikiem mechanicznym na plecach
 • trądzikiem mechanicznym naramionach
 • trądzikiem mechanicznym nawe włosach
 • trądzikiem mechanicznym nana brodzie
 • trądzikiem mechanicznym naw miejscach golenia skóry
 • trądzikiem mechanicznym na na dekolcie

Jest to związane z tym, że te miejsca są bardzo narażone na działanie różnych czynników. Na przykład przy noszeniu cięższego plecaka, szelek czy torby na ramię trądzik mechaniczny powstaje na ramionach oraz na plecach. We włosach obserwowany jest on wtedy, gdy stosuje się opaskę do włosów. Z kolei na brodzie ujawnia się on często u skrzypków, którzy przytrzymują instrument swoją brodą. U mężczyzn widoczny jest on także w miejscu golenia zarostu i jest związany z wrastaniem włosków, które podrażniają skórę od wewnątrz. Pojawić się on może także po goleniu nóg, pach, bikini jako małe krostki. Również widoczny jest on czasem na dekolcie, gdy nosi się ciężką biżuterię.

 

Powstawanie trądziku mechanicznego jest związane z tym, że jakiś czynnik zewnętrzny z tych przedstawionych wcześniej drażni skórę, a konkretnie gruczoły łojowe w niej umieszczone. Może on poprzez brak dostępu świeżego powietrza oraz nacisk spowodować zaczopowanie gruczołów łojowych, dlatego też często widuje się tego rodzaju zmiany także u osób, które noszą obcisłą bieliznę oraz ubrania ze sztucznych, nieoddychających materiałów. W efekcie na skórze pojawia się zmiana – zaskórniki, grudki, wypryski ropne.

 

Czy jesteś narażony na trądzik mechaniczny?

Na powstawanie tego rodzaju trądziku narażone są zatem nie tylko osoby w okresie burzy hormonalnej, ale właściwie każdy z nas. Jeśli często nosimy ubrania lub używamy takich przedmiotów, które mogą podrażniać w jakiś sposób skórę, to możemy wcześniej czy później zobaczyć na niej trądzikowe zmiany tego typu.

 

Leczenie i pielęgnacja cery z trądzikiem mechanicznym

Leczenie trądziku mechanicznego oraz pielęgnacja skóry są tutaj podobne do tych, które stosuje się przy trądziku pospolitym. Oczywiście, trzeba też wyeliminować czynnik powodujący otarcia i podrażnienia skóry, na przykład zacząć nosić lepiej wyważony plecak, wybierać ubrania wykonane z naturalnych włókien oraz nieobciskające zbytnio ciała, stosować też środki, które mają za zadanie łagodzić uszkodzenia skóry jak najszybciej. Niezbędne jest też właściwe jej oczyszczanie oraz nawilżanie i odżywianie.

 

Rzadko kiedy ta postać trądziku wymaga interwencji dermatologa. Przeważnie samodzielnie można sobie z nią poradzić, jednak może też zdarzyć się tak, że konieczne będzie udanie się do specjalisty, gdy zmiana zaczyna być ropna lub torbielowata albo utrzymuje się przez dłuższy czas i boli. Wówczas lekarz może zaordynować stosowanie specjalnych środków, na przykład antybiotyków, retinoidów, które mają na celu zahamowanie aktywności gruczołów łojowych oraz usunięcie bakterii, które mogą powodować stany zapalne.

 

Żeby samodzielnie usunąć ten rodzaj trądziku, warto pamiętać, aby stosować dobre kosmetyki, nie te przeznaczone koniecznie do cer trądzikowych, ponieważ jeśli wczytamy się w ich skład, zobaczymy, że mają one pełno szkodliwych i drażniących substancji, powodujących wysuszenie oraz zablokowanie ujść gruczołów, co powoduje jeszcze większe problemy. Dobrym pomysłem są między innymi:

 • delikatne kosmetyki dla dzieci, jednak nie wszystkie, wybierajmy te o naturalnym składzie i hipoalergiczne
 • kosmetyki ekologiczne i naturalne, często oparte o same dobroczynne składniki, które działają bardzo skutecznie, nie podrażniając, ale pielęgnując skórę
 • specjalistyczne kosmetyki z kwasami AHA, BHA oraz PHA, które złuszczają skórę oraz rozjaśniają ją
 • peelingi, które pomogą w usunięciu wierzchniej, martwej warstwy naskórka
 • preparaty miejscowe, wysuszające zmiany, na przykład olejek z drzewa herbacianego, balsam Copaiba, maść cynkowa i ichtiolowa i inne

 

Ogólnie nie powinny one drażnić skóry, ale ją łagodnie i skutecznie oczyszczać, nawilżać oraz odżywiać.

 

Zapobiegaj trądzikowi mechanicznemu!

Znając przyczyny trądziku mechanicznego, można mu bardzo łatwo zapobiegać, zatem jeśli jesteśmy w „grupie ryzyka”, starajmy się zminimalizować czynniki drażniące skórę. Nie bez znaczenia jest również właściwa pielęgnacja, która pomoże zarówno w usuwaniu zmian trądzikowych, jak i zapobieganiu ich powstawania.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *