Sposoby na trądzik

Trądzik | 11 komentarzy

Sposoby na trądzik

Trądzik | 11 komentarzy

Sposoby na trądzik

Sposób na pokonanie trądziku

 

Trądzik to zmora wielu z nas – zarówno osób młodych, które dotyka częściej, jak i tych starszych, które statystycznie nie są na niego tak bardzo narażone, ale również i wśród nich dość dużo kobiet i mężczyzn narzeka na łojotokową skórę i wypryski. Żeby móc pozbyć się nieestetycznych zmian trądzikowych, trzeba stosować nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale również nieraz jest konieczna interwencja dermatologa lub endokrynologa, ponieważ istnieje wiele odmian trądziku, a tym samym można leczyć go również na różne sposoby w zależności od tego, jakie jest jego pochodzenie. Przyjrzyjmy się ogólnie temu, jakie są sposoby na trądzik.

 

Trądzik – jak można go pokonać?

Wiele osób zastanawia się przede wszystkim, czy trądzik można całkowicie wyleczyć. Nie ma na to niestety jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy ona od etiologii trądziku. Wyróżnia się kilkanaście różnych jego odmian. Niektóre z nich zależą od zmian zachodzących wewnątrz organizmu człowieka, inne z kolei są powiązane z działaniem jakichś czynników zewnętrznych. W przypadku tych drugich łatwiej jest walczyć z krostkami, zaskórnikami czy pryszczami. Czasami jednak mamy do czynienia z takimi zmianami, które są trudniejsze do usunięcia i zajmuje to o wiele więcej czasu, na przykład w takich przypadkach:

  • trądzik młodzieńczy – spowodowany zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania
  • trądzik pospolity – wywołany również różnymi zmianami hormonów, dotyczy też dorosłych osób, także może być związany z genami
  • trądzik różowaty – związany z nieprawidłowymi ruchami naczynek krwionośnych, prawdopodobnie motywowany genetycznie
  • trądzik niemowlęcy – o nieznanej etiologii, ale ustępujący samoistnie

 

Czy zawsze takie same preparaty?

Na tak wiele rodzajów trądzików nie stosuje się cały czas tych samych preparatów. Muszą one odpowiadać rodzajowi cery oraz jej potrzebom – ogólnie jednak, gdy mówi się o kosmetykach i właściwej pielęgnacji skóry, ponieważ to ona jest podstawą, muszą one być delikatne, najlepiej antybakteryjne, nie wysuszające skóry oraz nie mające właściwości komodogennych (zapychających pory skóry).

 

Jednak kosmetyki to nie wszystko – ważne jest też prowadzenie zdrowego trybu życia, na przykład nie powinno się jeść za tłusto i za pikantnie, warto odstawić alkohol, papierosy, nie stresować się, uprawiać sporty, jeść urozmaicone potrawy, nie opalać się ani na słońcu, ani w solarium. Można nauczyć się czytać składy kosmetyków i ocenienia ich działania na skórę, aby uniknąć trądziku kosmetycznego. Przydarzyć może się też trądzik mechaniczny, wywołany otarciami skóry.

 

Kiedy do lekarza?

Jeśli jednak kosmetyki nie pomagają, na skórze pojawiają się ropne wykwity oraz podskórne torbiele, trądzik nie chce ustępować i się nasila, wówczas może być konieczne sięgnięcie po coś cięższego kalibru. Lekarz dermatolog lub endokrynolog mogą postawić odpowiednią diagnozę oraz przepisać antybiotyki doustne lub miejscowe, retinoidy, tabletki hormonalne i inne preparaty na receptę, które mają znacznie bardziej skuteczne działanie niż kosmetyki.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *