Trądzik różowaty

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik różowaty

Trądzik | 11 komentarzy

Trądzik różowaty

Nie kosmetyczny problem, ale poważna choroba

 

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (z łac. rosacea) to nie zwykłe nieestetyczne kosmetyczne zmiany, lecz choroba dermatologiczna skóry, która może dotknąć każdego z nas. Nie ma ona nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, który dotyczy osób młodych i przechodzących pierwszą burzę hormonalną, ale często bywa z nim mylona, co znacznie wpływa na późniejsze jej leczenie, które może być dłuższe i trudniejsze. Pojawia się ona częściej u osób starszych, jednak dotyka także te w młodszym wieku. Jest schorzeniem dość ciężkim, które wymaga odpowiedniej diagnozy, a także leczenia i często dużych zmian w swoim stylu życia, aby móc pozbyć się go całkowicie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jak objawia się trądzik różowaty, jakie są jego przyczyny, kto jest narażony na jego występowanie, a także jak można go leczyć, łagodzić objawy oraz jak powinno postępować się wtedy, gdy nie chce się jego nawrotu.

 

Jak objawia się trądzik różowaty?

Trądzik różowaty nie przypomina zwykłego trądziku młodzieńczego, chociaż w początkowych fazach rozwoju choroby istnieje możliwość ich pomylenia. Zasadniczo trądzik różowaty objawia się w postaci zaczerwienienia oraz zmian grudkowych i krostkowych w określonych miejscach twarzy: na nosie, policzkach, środkowej części czoła oraz brodzie. Nieraz jest on sprawcą zapaleń spojówek oraz brzegów powiek.

 

trądzik

trądzik różowaty

Zmiany zazwyczaj są unaczynione, na cerze pojawiają się popękane naczynka, zdarza się swędzenie oraz zła reakcja na światło słoneczne, które jeszcze bardziej może zaostrzać objawy. Czasami na zaczerwienionej i zmienionej cerze widoczne są otwarte pory, obrzęki – w gorszych stadiach na skórze pojawia się przerost tkanki, który może objawiać się kalafiorowatym, guzkowym wyglądem nosa (rinophyma). Takie gorsze postacie trądziku różowatego obserwuje się u mężczyzn.

 

Przyczyny wciąż nieznane

Jakie są przyczyny tego schodzenia dermatologicznego? Nadal jego etiopatogeneza nie jest w pełni poznana. Wiadomo, że jest on motywowany genetycznie, więc jeśli któryś z bliskich ma lub miał z nim problemy, szansa na to, że inne osoby w rodzinie również będą je miały, jest większa. Następnie przyczynami i czynnikami wyzwalającymi pojawienie się trądziku różowatego mogą być:

 • zmiany hormonalne (na przykład menopauza, tabletki hormonalne)
 • zmiany immunologiczne w organizmie
 • zaburzenia naczynioruchowe
 • bakterie i roztocza w naskórku
 • długotrwały i silny stres
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry

Zatem przyczyny związane z pojawieniem się tego rodzaju schorzenia nie są do końca wyjaśnione i cały czas trwają badania na ten temat, które mają rozjaśnić kwestie związane z pochodzeniem zmian oraz również ich efektywnym i szybkim leczeniem.

 

Czy jesteś narażony na jego pojawienie się?

Oprócz domniemanych i najbardziej prawdopodobnych przyczyn związanych z pojawieniem się trądziku różowatego, wskazuje się również na inne rodzaje predyspozycji, które mogą, ale nie muszą powodować powstania schorzenia. Narażone na nie są osoby, które posiadają jasną cerę (fototyp I oraz II). W większej częstotliwości choroba pojawia się u kobiet w wieku od 25 do nawet 60 lat, rzadziej zapadają na nią mężczyźni, lecz w ich przypadku objawy i przebieg są znacznie zaostrzone. Szacuje się, że w różnych krajach świata zapadalność na trądzik różowaty to około 1-10%. Najwięcej przypadków notuje się w Irlandii oraz krajach skandynawskich, których mieszkańcy mają naturalne jasne cery.

 

Bardziej również mogą być na nią narażone te osoby, które chodzą do solarium oraz sauny, nadużywają alkoholu, spożywają bardzo często gorące lub pikantne potrawy, często narażone są na zmiany temperatury czy wspomniany już wcześniej stres. Właściwie każdy z nas może znaleźć się wśród grupy osób, które mogą zostać dotknięte przez tę chorobę. Istnieją jednak czynniki, które znacznie zmniejszają zapadalność na nią.

 

Jak zapobiegać?

Jeśli chcemy, aby nie być narażonym na pojawienie się trądziku różowatego na swojej cerze, wówczas musimy szczególnie dbać o nią oraz o samych siebie. Nawet w przypadku genetycznych uwarunkowań często potrzebny do ujawnienia choroby jest pewne czynniki wyzwalające, więc warto je omijać. Żeby zapobiec trądzikowi różowatemu lub sprawić, aby choroba nie rozwijała się w szybkim tempie, powinno się:

 • ograniczyć spożycie potraw ostrych i gorących – stosować specjalną dietę na trądzik
 • nie narażać skory na gorąco (unikać solariów, saun, ekspozycji na słońce)
 • unikać w miarę możliwości stresu
 • stosować tylko dobrane produkty kosmetyczne
 • stosować kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB (minimum SPF 30)
 • unikać stosowania obciążającego makijażu – warto wybrać kosmetyki hipoalergiczne i mineralne
 • nie podrażniać skóry kuracjami z kwasami AHA i BHA, peelingami mechanicznymi (mogą powodować pojawienie się trądziku mechanicznego)
 • można wspomagać swój organizm wartościowymi naparami ziołowymi

 

Leki i kosmetyki dla cery z trądzikiem różowatym

Leczenie trądziku różowatego związane jest z koniecznością pójścia do dermatologa – będzie on mógł zlecić testy diagnostyczne oraz postawić diagnozę i zaproponować najlepsze leczenie. Można podczas niego wspomagać się również lekami naturalnymi i kosmetykami, które będą odpowiednio dopasowane do cery trądzikowej.

 

Leczenie trądziku różowatego związane są z koniecznością używania m. in. takich preparatów jak:

 • antybiotyki zarówno doustnie, jak i zewnętrznie na zmiany (metronidazol, retinoidy, tetracykliny)
 • leki na trądzik: Izotek, Roaccutane
 • preparaty niszczące pasożyty, leki przeciwgrzybiczne

Niestety wiele tych leków ma skutki uboczne i nie pozostają one obojętne dla organizmu, więc nie można stosować ich stale.

 

W niektórych skrajnych przypadkach konieczne jest zastosowanie zabiegów operacyjnych, specjalnych zabiegów kosmetycznych, laseroterapii. Zabieg może się okazać również jedynym sposobem na blizny trądzikowe.

 

Kosmetyki, które mogą pomóc przy walce z trądzikiem różowatym, to głównie te, które są przeznaczone dla cer naczynkowych, wrażliwych, czasem bardzo dobre efekty przynosi stosowanie delikatnych kosmetyków dla dzieci. Warto poszukać ciekawych propozycji w sklepach z kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi. Konieczne jest też stosowanie kosmetyków ochronnych: tłustych kremów jesienią i zimą, kremów z filtrami.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

4 komentarze do “Trądzik różowaty”

 1. Od kilkunastu lat cierpię w/g diagnozy dermatologa na trądzik różowaty który umiejscowił się na nosie który czasami jest czerwony jak u alkoholika , do tego mam pękniętą żyłkę która widoczna jest jak kreska po długopisie. W przeszłości dostawałem antybiotyki .Obecnie używam do mycia mydła w płynie , natomiast na trądzik używam emulsję i żel ROZEX.
  W związku z tym mam pytanie czy są jakieś nowe leki na to schorzenie oraz czy zabieg laserem poprawi wygląd nosa, i gdzie mogę taki zabieg wykonać w okoliczy Krakowa lub Nowego Sącza.
  Proszę o odpowiedź za co z góry dziękuję.
  Pozdrawiam: Jurek

 2. Rosa_cea says:

  im dłużej borykam się z tym paskudztwem, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jedynie odpowiednie zaangażowanie ze strony osoby chorej może pomóc w leczeniu trądziku, trzeba dbać o dietę, trzeba restrykcyjnie przestrzegać zaleceń pielęgnacyjnych i wybierać (stosować) jedynie dobre dermokosmetyki. Każdy błąd na tym polu może zbyt wiele kosztować, utrzymanie skóry w jako takiej równowadze jest w miarę proste, ale gdy już trądzik się zaostrzy powrót do stanu sprzed zaostrzenia tj. łagodzenie intensywnych zmian jest bardzo poważnym wyzwaniem

 3. Odradzam stosowanie antybiotyków, mi one tak wyczyściły jelita, że przez tydzień jadłam same kaszki, zdecydowanie odradza przy tym i jakimkolwiek innym leczeniu.

 4. ja generalnie radzę przyjrzeć się przede wszystkim diecie, zauważyłam u siebie, że gdy zjem coś niedozwolonego od razu widać to na twarzy, każdy powinien sam “wyłapać” takie szkodliwe produkty, poza tym polecam też zaawansowane nowoczesne kremy , jeden z nich podaję w linku (witryna internetowa) to plus umiejętna pielęgnacja naprawdę pomagają w leczeniu tego trądziku

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *