Pielęgnacja cery

Trądzik | 11 komentarzy

Pielęgnacja cery

Trądzik | 11 komentarzy

Pielęgnacja cery

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

 

Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego też jeśli chcemy cieszyć się piękną i zdrową skórą, nie możemy o niej zapominać. Oczywiście, w wielu przypadkach jest tak, że nawet używanie najlepszych kosmetyków nie zlikwiduje całkowicie zmian trądzikowych, ponieważ ich przyczyna tkwi wewnątrz organizmu, na przykład są to zaburzenia hormonalne charakterystyczne dla okresu dojrzewania, ale dotykające też dorosłe osoby, a także mogą być to problemy zdrowotne, tryb życia. Wówczas kosmetyki nie mogą wyeliminować zaskórników oraz pryszczy, ponieważ konieczne jest działanie od środka, jednak mogą skutecznie je wspomagać, łagodząc zmiany, powodując ich szybsze gojenie się oraz lepszy wygląd skóry twarzy, ramion, pleców czy dekoltu, ponieważ również tam mamy do czynienia z trądzikiem różnego pochodzenia.

 

Trądzik i kosmetyki

Kosmetyki są często pierwszym, po co się sięga wtedy, gdy pojawiają się wypryski. Dzięki nim można wyleczyć wiele zmian, sprawić, że skóra będzie gładsza i piękniejsza, jednak nie zawsze spełniają one swoją funkcję tak, jak powinny. Szczególną ostrożność należy zachować przy kosmetykach drogeryjnych, zwłaszcza tych przeznaczonych na trądzik, które nieraz zaostrzają jeszcze jego przebieg, ponieważ wysuszają skórę, pozbawiając ją wierzchniej warstwy ochronnej, co z kolei wpływa na jeszcze większą produkcję sebum, czyli łoju z gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do bardziej tłustej skóry oraz większej liczby wyprysków.

 

Zatem jeśli poszukuje się odpowiednich kosmetyków, powinno się wiedzieć dokładnie, czego poszukiwać, a także na jakie składniki kosmetyków zwracać uwagę. Ważne jest też dobranie ich do trzech kroków odpowiedniego oczyszczania i pielęgnacji, którym przyjrzyjmy się nieco bliżej. Wprowadzając je do swojej codziennej toalety, na pewno będzie można zauważyć znaczne zmiany w kondycji skóry.

 

Właściwe oczyszczanie

Podstawą jest odpowiednie oczyszczenie skóry, usunięcie martwych komórek, które gromadzą się u ujścia kanalików gruczołów łojowych, usunięcie sebum i zanieczyszczeń. W tym pomoże łagodny żel do mycia twarzy, który nie powinien zawierać agresywnych detergentów (SLS), nie powinno wybierać się mydła. W tym przypadku dobrze swoją rolę odgrywają żele dla dzieci, hipoalergiczne, do cery delikatnej i wrażliwej. Ciekawym pomysłem jest oczyszczanie skóry olejkami, które można dostać w sklepach z kosmetykami ekologicznymi i naturalnymi, czy płynami micelarnymi. Skórę warto osuszyć jednorazowym ręcznikiem lub chusteczkami higienicznymi.

 

Tonizowanie skóry

Tonizując skórę, przywracamy jej właściwy, lekko kwaśny odczyn, który zapobiega szybszemu rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów. Także rozpoczynamy krok pielęgnacyjny, usuwając jednocześnie resztki zanieczyszczeń. Tonik powinien być obowiązkowo bezalkoholowy, najlepiej z wyciągami roślinnymi, substancjami łagodzącymi. Nie warto wybierać toników matujących, przeważnie nie spełniają swojej roli.

 

Odpowiednie nawilżanie i odżywianie

To ważny krok dla cery trądzikowej. Warto pamiętać jednocześnie o używaniu preparatów zwalczających trądzik, jak i tych nawilżających i odżywiających skórę, aby nie była ona przesuszona. Dobre są preparaty z kwasami, naturalnymi wyciągami, witaminami A, E, z grupy B, cynkiem. Nie warto kupować ciężkich kremów przeładowanych składnikami odżywczymi, tłustych i półtłustych, niepotrzebnie obciążą one skórę oraz sprawią, że może nawet pojawić się na niej trądzik kosmetyczny wywołany nieodpowiednim dobraniem preparatu. Także kremy matujące mogą wysuszać skórę.

 

Działaj punktowo i złuszczaj

W przypadku cery trądzikowej nie warto zapominać też o dodatkowych działaniach: punktowemu likwidowaniu wyprysków oraz złuszczaniu skóry i stosowaniu maseczek mogących poprawić jej kondycję. Skoncentrowane preparaty punktowe pozwalają na precyzyjne zastosowanie i łatwiejsze wysuszenie i pryszcza bez konieczności nakładania ich na całą twarz. Z kolei peelingi, najlepiej enzymatyczne, które rozpuszczą martwy naskórek, będą zapobiegały jego gromadzeniu się w gruczołach łojowych i u ujścia mieszków włosowych. Pomóc mogą również maseczki, także te domowej roboty.

 

Dobroczynne składniki w kosmetykach

W pielęgnacji skóry trądzikowej powinno zwracać się uwagę na określone składniki, które posiadają na nią dobroczynny wpływ. Szukajmy zatem w składach i opisach kosmetyków takich substancji jak:

 • kwasy AHA, BHA oraz PHA
 • aloes
 • olejek z drzewa herbacianego, olej tamanu
 • oczar wirginijski
 • witaminy z grupy B
 • witamina A oraz E
 • allantoina

 

Czego się wystrzegać?

Są też pewne substancje, których należy się wystrzegać, aby nie pogorszyć stanu cery. W tym przypadku można mówić o takiej liście nieprzyjaznych składników:

 • oleje mineralne, parafinowe
 • alkohol denaturowany
 • niektóre oleje roślinne, na przykład olej sojowy, kokosowy
 • silikony (w składach zaznaczone jako –dimethicone)
 • gliceryna
 • trójglicerydy
 • alkohol lanolinowy, lanolina
 • izopropyle
 • skwalan

Bardzo dużo zależy od samej cery, zatem czasami trzeba niestety eksperymentować. Niemniej jednak warto zapamiętać listę podejrzanych składników oraz znać ich międzynarodowe nazwy, aby móc szybko zawsze sprawdzić, czy nie znajdują się one w składzie danego kosmetyku, który chcemy kupić.

 

Gdy kosmetyki nie pomagają…

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy używanie przez dłuższy czas kosmetyków w ogóle nie pomaga, a sytuacja jeszcze się pogarsza. W takiej sytuacji najlepiej postawić na wizytę u specjalisty. Dobry dermatolog lub endokrynolog będzie mógł pomóc nam w takich przypadkach, przepisując odpowiednie kosmetyki na receptę oraz lekarstwa wspomagające leczenie trądziku. Często są w nich bardziej skoncentrowane składniki, które lepiej działają na cerę. Nieraz przepisywane są też miejscowe antybiotyki czy retinoidy, które mają właściwości usuwające bakterie odpowiedzialne za ropne wykwity oraz hamujące pracę gruczołów łojowych. W wielu przypadkach dopiero one mogą przynieść dobre efekty trądzikowej cerze, zatem warto zawsze pomyśleć o pójściu do lekarza wtedy, gdy chce się mieć także pod ręką dobre preparaty, które będą mogły pomóc na różne postacie trądziku.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *