Męski trądzik

Trądzik | 11 komentarzy

Męski trądzik

Trądzik | 11 komentarzy

Męski trądzik

Trądzik to też problem mężczyzn!

 

Również mężczyźni mogą być narażeni na powstawanie trądziku, chociaż wielu z nich nie przywiązuje zbytniej uwagi do zmian na skórze, to jednak także bardzo dużo mężczyzn w każdym wieku narzeka na źle wyglądającą cerę, co może nawet prowadzić do zaniżenia poczucia własnej wartości czy też problemów z akceptacją swojego wyglądu. Mężczyźni rzadziej niż kobiety sięgają także po kosmetyki, uważając je za „niemęskie” – tutaj też tkwi przyczyna klęski wielu z nich, gdy chodzi o walkę o ładnie wyglądającą cerę. Jeśli zatem jesteś mężczyzną, który chce wyglądać zawsze dobrze i nie mieć przy tym poważnych problemów dermatologicznych, wówczas zdecyduj się na to, aby dowiedzieć się więcej trądziku męskim, temu, jak powstaje, jak można mu zapobiegać oraz jakie stosuje się sposoby, aby go wyleczyć.

 

Trądzik u mężczyzn

U mężczyzn trądzik zasadniczo ma taką samą postać jak u kobiet, czyli jest zróżnicowany – może być to pospolity trądzik młodzieńczy, którego powstawanie związane jest z wchodzeniem w okres dojrzewania. Może być to także trądzik różowaty, który związany jest z zaburzeniami w przepływie krwi w naczynkach krwionośnych na twarzy. Zmiany mogą być ropne lub torbielowate. Mężczyźni narażeni są również na trądzik mechaniczny oraz trądzik kosmetyczny, którego przyczynami są czynniki zewnętrzne – otarcia skóry oraz używane nieodpowiednich kosmetyków.

 

Trądzik może wyglądać jak zaskórniki (wągry) – małe czarne punkciki, które obserwuje się głównie na nosie, ale też brodzie, czole czy policzkach. Często pojawia się u mężczyzn trądzik grudkowy, który ma formę grudek podskórnych, trądzik ropny, czyli wypryski z ropą wewnątrz, bolesne torbiele podskórne. W przypadku trądziku różowatego mogą pojawić się charakterystyczne zmiany guzkowe, na przykład na nosie (rinophyma).

 

Wiele postaci trądziku u mężczyzn jest bardziej zaostrzonych niż u kobiet. Dlatego też wymagają one często bardziej zaawansowanej pielęgnacji i konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, aby móc je właściwie zdiagnozować. Trzeba udać się do specjalisty, który dopasuje program leczenia, który czasami obejmuje też leki na receptę.

 

Przyczyny powstawania męskiego trądziku

Przyczyny męskiego trądziku również są podobne do tych kobiecych. Przede wszystkim ma on swoje źródła hormonalne. Pierwszymi zmianami, które pojawiają się u młodych mężczyzn, jest trądzik młodzieńczy, który związany jest z okresem dojrzewania oraz nadmierną produkcją androgenów. Testosteron, jeden z aktywnych męskich hormonów, pobudza gruczoły łojowe w skórze do produkcji sebum (łoju). Skóra staje się przez to tłusta, często także tłuste są włosy. Ujścia gruczołów ulegają zaczopowaniu, pojawiają się zaskórniki oraz ropne krostki, które są wynikiem udziału bakterii, które namnażają się w nagromadzonym łoju.

 

Następną przyczyną trądziku męskiego może być używanie niewłaściwych kosmetyków lub w ogóle zaniechanie ich używania. Zanieczyszczona skóra twarzy, pleców, dekoltu, ponieważ to również tam może pojawiać się męski trądzik, jest bardziej narażona na powstawanie wyprysków. U mężczyzn obserwuje się też inne postacie trądziku, które zostały wskazane wcześniej wraz z ich etiologią.

 

Czy każdy mężczyzna jest narażony?

Na powstawanie trądziku męskiego jest narażony każdy mężczyzna, jednak nie u każdego jest on oczywiście obserwowany. W większości przypadków trądzik młodzieńczy dotyka każdego mężczyznę w młodym wieku, jednak problemy z wypryskami mogą ciągnąc się przez wiele lat. Często towarzyszą im jeszcze inne dolegliwości, na przykład wzmożone wypadanie włosów, wówczas należy szukać pomocy u dermatologa, endokrynologa lub androloga. Na trądzik kosmetyczny oraz mechaniczny narażeni są nawet ci mężczyźni, którzy nie mają problemów natury hormonalnej. Tutaj wynikiem jest na przykład noszenie torby czy plecaka, co powoduje wyskakiwanie krostek na ramionach i trądziku na plecach, używanie niedopasowanych kosmetyków: mycie się zwykłym mydłem, brak nawilżania i odżywania skóry, zapominanie o pielęgnacji i zaniedbywanie jej.

 

Wiele problemów tego rodzaju jest dziedzicznych i są one zapisane w genach. Nie oznacza to oczywiście, że nie można z nimi walczyć, opóźniając i minimalizując ich występowanie.

 

Jak leczy się i pielęgnuje skórę trądzikową?

Męska skóra wymaga również bardzo dobrej pielęgnacji, nie gorszej niż ta kobieca. Właśnie dlatego konieczne jest dopasowanie do niej właściwych preparatów. Gdy chcemy zlikwidować męski trądzik, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dobranie kosmetyków i często udanie się do lekarza, który pomoże wtedy, gdy zmiany są bardzo duże i długo się utrzymują.

 

Lekarz może zaordynować stosowanie takich leków jak:

 • antybiotyki
 • retinoidy
 • leki hormonalne
 • nadtlenek benzoilu
 • preparaty przeciwgrzybiczne
 • kosmetyki (maści, toniki, kremy) na receptę

 

Z kolei gdy chodzi o środki pielęgnacyjne, to niezbędne w męskiej toalecie są:

 • preparaty do oczyszczania skory – żele bez szkodliwych detergentów, na przykład te dla dzieci lub apteczne, toniki bez alkoholu
 • kremy do twarzy – lekkie, nawilżające oraz odżywcze, bez substancji komodogennych (zapychających pory skórne)
 • peelingi – najlepiej enzymatyczne, gdy zmian zapalnych jest dużo, w przeciwnym przypadku mogą być to peelingi mechaniczne
 • preparaty punktowe – dzięki nim można precyzyjnie trafić w wyprysk i szybciej go zlikwidować

 

Warto patrzeć na preparaty z aptek, kosmetyki naturalne i ekologiczne, również te dla kobiet, ponieważ nie zawsze te dla mężczyzn mogą zaoferować dobrą pielęgnację.

 

Zapobiegaj zamiast leczyć!

Zawsze lepiej zapobiegać powstawaniu zmian niż później leczyć trądzik. Właśnie dlatego warto pamiętać o czynnikach wpływających na powstawanie trądziku i jego nasilanie:

 • pikantne, tłuste potrawy, niezdrowe jedzenie, alkohol – nieodpowiednia dieta trądzikowa
 • stres, palenie papierosów
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry
 • nadmierna ekspozycja na słońce, także solarium
 • wyciskanie i rozdrapywanie zmian
 • używanie tego samego ręcznika do wycierania twarzy

 

Dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek, na pewno będzie można sprawić, że trądzik męski nie będzie tak uciążliwy. Jednak zawsze wtedy, gdy zmiany są poważne i bolą, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *