Leczenie trądziku

Trądzik | 11 komentarzy

Leczenie trądziku

Trądzik | 11 komentarzy

Leczenie trądziku

Jak skutecznie leczyć trądzik?

 

Leczenie trądziku to dość skomplikowana sprawa, która powinna zawsze być dobrze przemyślana. Mamy tutaj bowiem do czynienia nie tylko z pewnymi zmianami o charakterze kosmetycznym, ale również z nieraz poważną chorobą, która powinna być kurowana lekarstwami i pod kontrolą lekarza. Właśnie z tego powodu jeśli zauważa się na swojej skórze jakiekolwiek ślady trądziku, który utrzymuje się dłużej i są to bardziej zaawansowane zmiany, na przykład ropne krostki czy też torbiele, które bolą, warto zajrzeć do gabinetu dermatologicznego, aby to tam szukać dla siebie pomocy. Dobry lekarz będzie mógł zaoferować specjalny program pielęgnacyjny oraz wskazać doustne i miejscowe lekarstwa przeznaczone do efektywnego leczenia trądziku. Oprócz tego można stosować również odpowiednie środki kosmetyczne, które przez lekarza nie są przepisane, jednak również przynoszą bardzo dobry efekt terapeutyczny. Przypatrzmy się zatem bliżej temu, jak skutecznie leczyć trądzik.

 

Leczenie trądziku – nieraz ciężkie, ale efektywne

O leczeniu trądziku mówi się, i jest tak również w rzeczywistości – to leczenie długie, nieraz mozolne, połączone ze zmianą trybu życia, które obejmuje wiele jego aspektów. Niemniej jednak jeśli tylko będzie się wytrwałym oraz trafi się do dobrego specjalisty, którego warto szukać do skutku, wówczas nie jest tak źle!

 

Trądzik leczy się zawsze w zależności od tego, z jakim jego typem ma się do czynienia – w końcu nie będzie stosować się środków na trądzik różowaty tam, gdzie pojawiają się ropne cysty, które wymagają odpowiedniego traktowania. Pod względem dostępnych środków jest jednak tak, że zasadniczo są one w tym samym rodzaju, zmienia się jedynie forma oraz częstotliwość ich aplikacji, czasami konieczne jest zastosowanie dział cięższego kalibru, na przykład retinoidów (dobrze spisuje się izotretynoina), lub dobranych antybiotyków (tetracykliny, klindamycyna, erytromycyna), które będą mogły znacznie polepszyć rokowanie, gdy sprawa jest poważniejsza, na przykład częstym problemem są ropne wykwity i cysty spowodowane przez działalność bakterii. Terapie tego rodzaju jednak są dość obciążające dla organizmu, mogą mieć wpływ na funkcjonowanie wątroby oraz żołądka i jelit, pozbawiając ich swojej bakteryjnej warstwy ochronnej, więc trzeba stosować je także z właściwą osłoną. Niemniej potrafią one przynieść zadziwiające rezultaty, zarówno wtedy, gdy stosuje się je miejscowo, jak i doustnie, czasem także naraz.

 

Czasem konieczne jest stosowanie tabletek hormonalnych, które mają za zadanie uregulować wydzielanie androgenów, które są główną przyczyną aktywności gruczołów łojowych odpowiedzialnych za trądzik. Wówczas stosuje się tabletki antykoncepcyjne lub inne środki, które mają działanie antyandrogenne. Te środki to jednak nie wszystkie skuteczne rozwiązania na trądzik.

 

Zabiegi kosmetyczne na trądzik

Trądzik może być również leczony i minimalizowany przez odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Obecnie w salonach kosmetycznych można bez problemu znaleźć specjalne program poświęcone cerom trądzikowym, które dobrane są do ich potrzeb. Do kosmetyczki warto wybrać się przede wszystkim wtedy, gdy ma się do czynienia z bliznami potrądzikowymi, ponieważ nie można nieraz ich skutecznie i łatwo usunąć w domu, konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych sposobów. W przypadku tego rodzaju zabiegów stosowane są kwasy owocowe, metody mechaniczne czy też ultradźwięki, które pozwalają na usunięcie i zminimalizowanie zmienionych chorobowo miejsc na twarzy.

 

Dobrym rozwiązaniem jest mikrodermabrazja oraz peelingi, na przykład ten kawitacyjny czy wykonany kwasami owocowymi. Dzięki temu można znacznie polepszyć wygląd cery. Do tego jeszcze dodajmy nowoczesne metody usuwania blizn laserem, co jest wysoce efektywne i bardzo polecane dla cer trądzikowych. Chociaż trzeba zapłacić za kilka seansów, to jednak warte są one swojej ceny.

 

Należy wspomnieć też o tym, że nieraz stosowane są zabiegi operacyjne po to, aby móc polepszyć stan cery. Mają one miejsce w przeroście tkanki skóry w przebiegu trądziku różowatego, a także mogą być stosowane wtedy, gdy konieczne jest oczyszczenie twarzy z uporczywego trądziku torbielowatego.

 

Maseczki antytrądzikowe

Dobrymi metodami domowymi leczenia trądziku jest też stosowanie odpowiednich maseczek, na które można zdecydować się zarówno w domu, jak i w gabinetach kosmetycznych. Do wyboru mamy mnóstwo różnych maseczek, możemy przygotować je samodzielnie lub też kupić gotowe w drogeriach i aptekach. Pamiętajmy o tym, co lubi cera trądzikowa: kwasy AHA, BHA, PHA, które pozwalają na jej rozjaśnienie oraz wygładzenie, działają jak długotrwały peeling skóry, aloes oraz miód, które pozytywnie wpływają na wygląd cery i odżywiają ją, jednocześnie usuwając wypryski, olejek z drzewa herbacianego, oczar czy też szałwia, które również mają antytrądzikowe działanie.

 

Maseczki zawsze powinny być stosowane wtedy, gdy cera nie jest bardzo zmieniona. Nie poleca się ich nakładania na świeże zmiany, szczególnie te otwarte, które jeszcze się nie zagoiły. Regularne stosowanie maseczek będzie mogło znacznie polepszyć stan ogólny cery oraz zminimalizować zmiany trądzikowe, również blizny.

 

Tabletki i suplementy na trądzik

W walce z trądzikiem można wspomagać się również określonymi suplementami diety oraz tabletkami oprócz tych, które zostały wcześniej wskazane jako lekarstwa stosowane przy trądziku. Warto pomyśleć oczywiście o zdrowej diecie na trądzik, jednak dodatkowa dawka witamin potrzebnych chorobowo zmienionej skórze zawsze się przyda. Cera trądzikowa lepiej regeneruje się wtedy, gdy ma pod dostatkiem cynku, witaminy A oraz E oraz witamin z grupy B.

 

Obecnie można bez problemu zakupić specjalne mieszanki witamin, które doskonale nadają się do tego, aby stosować je podczas trądziku. Można również kupować je osobno. Trzeba jednak pamiętać o tym, że suplementacja nie przynosi skutków od razu – trzeba przeważnie poczekać minimum 3 miesiące, aby móc zauważyć zmiany, a nieraz jest to też znacznie dłużej, na przykład pół roku. Niemniej jednak wytrwałe i regularne przyjmowanie tabletek jest bardzo dobrym pomysłem, który z pewnością przyniesie efekty.

 

Lecznicze maści i kremy

Do leczenia trądziku różnych typów stosowane są również specjalne kosmetyki, które robione są na receptę lub dostępne w aptekach i drogeriach – maści i kremy. Muszą być one jednak właściwie dopasowane do cery pod względem swojego składu, aby nie blokowały nieprzyjaznymi substancjami ujścia gruczołów łojowych czy nie wzmagały rogowacenia mieszków włosowych, co przyczynia się do powstawania wyprysków.

 

Dobrym pomysłem jest poszukiwanie środków z nadtlenkiem benzoilu do stosowania miejscowego, ponieważ jest on bardzo skuteczny w działaniu. Dodatkowo warto poszukiwać kosmetyków ze wspomnianymi już kwasami AHA, BHA oraz PHA. Miejscowo sprawdzają się także dobrze antybiotyki oraz retinoidy.

 

W toaletce osoby, która cierpi na trądzik zawsze przyda się nie tylko preparat o właściwościach leczniczych, ale również lekki humektant, czyli nawilżacz, ponieważ niektóre z takich maści oraz kremów mają tendencję do wysuszania skóry.

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *