Jak można pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Alkoholizm może dotyczyć nie tylko jednostki, ale także całej rodziny. Wyjście z uzależnienia od alkoholu bez wsparcia jest często trudne, a nawet niemożliwe. Aby wrócić do normalnego życia, konieczne jest poddanie się detoksowi alkoholowemu i leczeniu w ośrodku leczenia uzależnień. Co można zrobić, aby pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Jakich błędów należy unikać? Ten wpis podsunie Ci kilka pomysłów!

Uzależnienie odbiera radość życia

Kompulsywne nadużywanie alkoholu jest dla osób uzależnionych sposobem na ucieczkę od rzeczywistości. Kompulsywne używanie alkoholu jest dla uzależnionych sposobem na ucieczkę od trudnych, bolesnych i niepokojących emocji. Tworzą pułapkę dla siebie, jeden krok po drugim, i bardzo trudno jest się z niej wydostać. Leczenie jest konieczne w przypadku alkoholizmu, który jest chorobą odbierającą radość i wolność. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby pomóc osobie dotkniętej chorobą.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://alkoholizmbochnia.pl/gihr/leczenie-alkoholizmu-bochnia.html

Najczęstsze błędy w radzeniu sobie z uzależnieniem bliskiej osoby

Kluczowe jest zrozumienie, jak nie należy traktować alkoholika. Nieświadomie rodzina może podejmować działania, które bardziej szkodzą niż pomagają. Oto najczęstsze błędy:

Grożenie, kłótnie, gdy pijany wraca do domu

Przeglądanie rzeczy, ukrywanie/rozlewanie alkoholu

Mogą ukrywać uzależnienie przed innymi lub usprawiedliwiać przed nimi swoje zachowanie.

Zajmowanie się obowiązkami domowymi

Niewystarczające wsparcie, gdy osoba decyduje, że chce przejść detoks alkoholowy w ośrodku leczenia uzależnień.

Często te praktyki są stosowane, aby pogorszyć sytuację. W rzeczywistości mogą one pogłębić problem. Alkoholik powinien być świadomy i odczuwać konsekwencje swojego picia. Jest to niezbędne, aby móc podjąć terapię. Dlatego np. nie jest w stanie wykonywać swojej pracy lub usprawiedliwiać nieobecności w pracy. Dlatego np.

Leczenie uzależnień jest możliwe tylko wtedy, gdy osoba uzależniona je zaakceptuje.

Aby wesprzeć osobę cierpiącą na alkoholizm, należy najpierw zrozumieć, że zmaga się ona z poważnym problemem. Zrozumienie mechanizmów psychologicznych stojących za uzależnieniem jest świetnym sposobem, aby pomóc. Alkoholizm to temat społecznie tabu, więc bliscy często wypierają go z pamięci. Czasami wstydzą się przyznać, że ktoś z ich rodziny pił.

Alkoholik jest często postrzegany jako osoba, która wyrządza krzywdę sobie lub innym. W rzeczywistości alkoholik to po prostu ktoś, kto wpadł w pułapkę, z której bardzo trudno mu się wydostać. Jest to najważniejszy krok w całym procesie. Po uzyskaniu tych informacji można delikatnie skonfrontować klienta z rzeczywistością uzależnienia. W psychologii jest to tzw. metoda interwencyjna. Jednak rodzina uzależnionego nie jest odpowiedzialna za uświadomienie mu, że ma problem. Tylko bliscy przyjaciele mogą pomóc uzależnionemu dostrzec pewne rzeczy i wskazać na negatywne konsekwencje picia. To osoba uzależniona musi podjąć decyzję i przejąć kontrolę nad swoim życiem. To jest coś, co warto wiedzieć.

Terapia jest ważnym krokiem w procesie wychodzenia z uzależnienia

Trudno jest przestać używać alkoholu, ponieważ opiera się on na silnych mechanizmach psychologicznych. Osoba pijąca alkohol może używać alkoholu jako sposobu na kontrolowanie swoich emocji. Pomaga radzić sobie z niepokojem: smutkiem, lękiem i poczuciem winy. Terapia uzależnień to nie tylko detoks alkoholowy. Chodzi również o coś ważniejszego:

  • samoakceptacja i poczucie własnej wartości są kluczowymi celami
  • opanowanie skutecznych technik redukcji stresu,
  • jak również sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami.

Wybrane metody terapeutyczne dostosowane są do potrzeb każdego pacjenta. Dla niektórych terapia indywidualna może być bardziej skuteczna niż terapia grupowa, podczas gdy inni preferują terapię indywidualną. Jeszcze inni wolą łączyć obie te metody. Cel leczenia alkoholizmu pozostaje ten sam: nauczyć uzależnionego, jak żyć bez alkoholu, w kontrolowany, nieszkodliwy sposób.