Blizny po trądziku

Trądzik | 11 komentarzy

Blizny po trądziku

Trądzik | 11 komentarzy

Blizny po trądziku

Czy można usunąć blizny po trądzik i jak im zapobiegać?

 

Nieestetyczne wypryski i zaskórniki to nie wszystko, co może spotkać osobę, która narzeka na trądzik. Jest ona również narażona na powstawanie blizn po trądziku – mogą być to blizny niewielkie, ale też nawet nierówne ubytki w skórze, które osiągają większe rozmiary. Powstają one głównie wtedy, gdy nieodpowiednio podchodzi się do pielęgnacji cery trądzikowej, lecz czasami po prostu samoczynnie pojawiają się po zniknięciu zmiany trądzikowej. Są dość trudne do usunięcia, ale na szczęście istnieją dzisiaj sposoby na to, aby móc znacznie je zmniejszyć i nawet w całości zlikwidować.

 

Nieestetyczne blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe mogą pojawiać się zarówno na twarzy, jak i na plecach czy dekolcie – wszędzie tam, gdzie pojawiały się wypryski. Nieestetyczne zbliznowacenia mogą mieć różny kształt oraz głębokość. Czasami zanikają po kilku tygodniach lub miesiącach od wyleczenia wyprysku, innym razem mogą pozostać na skórze przez lata. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby właściwie obchodzić się ze swoją skórą – szczególnie ta trądzikowa jest podatna na tworzenie się blizn, chociaż czasami wskazuje się, że jest to kwestia genetyki. Niemniej jednak z bliznami warto walczyć, aby mieć gładką cerę.

 

Najlepiej bliznami zajmować się już wtedy, gdy trądzik ma się za sobą, aby dodatkowo nie podrażniać skóry preparatami oraz zabiegami, które mają za zadanie je spłycać i likwidować. Niemniej jednak możliwe jest też działanie miejscowe oraz wówczas, gdy nie ma się trądziku ropowiczego oraz trądziku torbielowatego. Zachować ostrożność należy też przy przebiegu trądziku różowatego. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dermatologa, który będzie mógł pomóc w dobraniu kosmetyków, lekarstw i wskaże sposoby na pozbycie się blizn.

 

Jak powstają blizny po trądziku?

Ma z nimi problem większość osób, które cierpią na trądzik. Blizny po trądziku powstają wówczas, gdy ma się do czynienia z większymi pryszczami, często tymi podskórnymi i zapalnymi, które powodują zniszczenie kanalików gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz powstawanie cyst. Wówczas naskórek zostaje po prostu przerwany, na cerze pojawia się większy nieestetyczny pryszcz, który nie chce się łatwo goić – w takim przypadku może pozostać po nim blizna. Oprócz tego blizny mają tendencje do powstawania wtedy, gdy wyciska się oraz rozdrapuje zmiany trądzikowe, nie dając im szansy na samodzielne zagojenie się. Wtedy przeciążona walką z trądzikiem, łojotokowa skóra nie ma na tyle sił, aby móc właściwie zregenerować swój naskórek i wypełnić ubytki po pryszczach, wskutek tego powstają blizny potrądzikowe.

 

Czego nie robić?

Żeby nie mieć problemów z bliznami po trądziku, powinno stosować się do kilku ważnych zasad, z którymi również będzie można łatwiej walczyć z trądzikiem, gdyż będzie się on wówczas łatwiej goił. Przede wszystkim: nie wolno wyciskać siłą ani rozdrapywać zmian trądzikowych! Chociaż czasami bardzo kusi wyciśnięcie jakiegoś wyprysku lub też usunięcie już na wpół zeschniętej zmiany, to jednak nie powinno się tego robić. Przede wszystkim można narazić cerę na powstanie blizny, ponieważ skóra nie zostaje go końca zagojona, ale też można znacznie powiększyć swój trądzik, ponieważ podrażnia się skórę, uciska gruczoły łojowe, a także roznosi bakterie z pryszcza po twarzy, które osadzają się u innych ujść kanalików gruczołów łojowych i tym samym powoduje to powstawanie następnych wyprysków.

 

Nie powinno się również stosować niedopasowanych kosmetyków, szczególnie na same zmiany trądzikowe, ponieważ mogą one spowodować miejscowe zapalenia skóry, dodatkowo ją podrażniać. Najlepiej wybierać specjalistyczne preparaty spot-on, czyli punktowe, które delikatnie wysuszą zmianę oraz spowodują, że będzie ona lepiej się goiła. Dzięki niemu można też usunąć bakterie i sprawić, że skóra będzie mniej narażona na powstawanie zmian trądzikowych.

 

Jak im zapobiec?

Zapobieganie występowaniu blizn potrądzikowych to stosowanie się do wcześniej wymienionych wskazówek, ale warto też wiedzieć, co zrobić, jeśli już usunęło się przeszkadzający pryszcz. Konieczne jest zdezynfekowanie miejsca, gdzie się on znajdował, do tego można stosować dostępne preparaty antybakteryjne, olejek z drzewa herbacianego, oczar wirginijski czy nawet domowy miód, który ma działanie antyseptyczne! Dzięki temu nie dopuści się do rozwoju bakterii oraz ich rozproszenia się po skórze.

 

Następnie warto wybrać odpowiedni krem lub preparat punktowy, który jest przeznaczony dla cery trądzikowej. Dzięki temu będzie można także polepszyć miejscowo stan skóry. Można wybrać też specjalne środki przeciw bliznom, które można kupić głównie w internecie – polepszą one jakość regeneracji się skóry, dostarczając im odpowiednich składników, aby blizna nie powstała.

 

Dobrze stosować środki z kwasami AHA, BHA, PHA, które złuszczają naskórek, a także regularnie używać peelingów, które usuwają wierzchnią, martwą warstwę naskórka, która będzie lepiej się regenerowała.

 

Jak usuwać blizny po trądziku?

Niemniej jednak nie zawsze domowe sposoby zapobiegają powstawaniu i dają satysfakcjonujące rezultaty przy leczeniu blizn po trądziku. Do tego, aby móc się ich skutecznie pozbyć, warto udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. W gabinecie kosmetycznym możemy skorzystać z takich zabiegów jak:

  • peelingi – kwasami migdałowymi, glikolowymi, mlekowymi, azelainowymi, peelingi kawitacyjne
  • mikrodermabrazja – mechaniczne ścieranie wierzchniej warstwy skóry, na przykład drobnym proszkiem diamentowym
  • mezoterapia – polegająca na igłowym lub bezigłowym wprowadzaniu do skóry koktajlu odżywczego i pobudzającego ją do regeneracji
  • laserowe usuwanie trądziku – przy użyciu promieni lasera emitowanych przez specjalne urządzenie można skutecznie i bezpiecznie usuwać zmiany trądzikowe. Jest to dość drogie rozwiązanie, trzeba kilkukrotnie je powtarzać, ale nieraz przynosi najlepszy efekt

Zabiegów nie powinno wykonywać się bez wcześniejszej konsultacji, nie wolno też wykonywać ich na świeżych zmianach, co może przyczyniać się jeszcze bardziej do powstawania blizn oraz wyprysków!

Informacje zdrowotne o podobnej tematyce:

2 komentarze do “Blizny po trądziku”

  1. ja nabawiłam się blizn na własne życzenie, gdyby nie to, że straszliwie wręcz męczyłam swoje pryszcze pewnie nie byłoby po nich śladu, a tak – problem który ciągnie się od lat chociaż ostatnio odkryłam coś takiego kremnablizny.Pl, a konkretnie pierwszą pozycję i muszę przyznać, że w końcu coś na mnie zadziałało, może efekty nie są jakoś szczególnie spektakularne, ale skóra powoli się wyrównuje

  2. mi dopiero pomogła metoda frakcyjna. Zabieg laserem frakcyjnym GB9 znalazłam w zaprzyjaźnionym gabinecie. I całe szczęście, bo już zwątpiłam prawie w swój “normalny” wygląd. Trądzik niestety mnie nie oszczędził….

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *